Přeskočit na hlavní obsah

Jáchymovští démoni


Napsal : Vlastimil Vondruška
Nakladatelství : MOBA (Moravská Bastei)
Počet stran: 256

Mladý rytíř Jiří Adam z Dobrotína se náhodou připlete k vraždě. Jako písař Královské komory se snaží dopátrat pravdy a odhalit vraha. Je mladý, ve svém postavení nezkušený, ale plný odhodlání zachovat se správně a čestně. Jenže s vyšetřováním nemá vůbec žádné zkušenosti. Musí se spolehnou pouze na své znalosti logiky, které získal na škole. Do vyšetřování se mu pletou vlastní city k jedné mladé, krásné a prostořeké šenkýřce. 
Dokáže se mladý rytíř vypořádat se zločinem i s intrikami, které na něj číhají v Údolí svatého Jáchyma. Dostal pověření k prvnímu velkému úkolu a pokud si chce udržet své postavení, musí ukázat, že je schopný své poslání splnit. 
Konečně začal hluk zdola slábnout. Posadil se na kraj lůžka a nedočkavě nastražil uši. Najednou zaslechl výkřik a vzápětí klení. Některý z hostů zřejmě odmítal šenk opustit. Následovala dutá rána, hned po ní ještě jedna, chvíli byl klid  a pak se ozvalo prásknutí dveří. Doufal, že host, kterého zřejmě šenkýř vyhodil, byl poslední. jako na potvrzení zaslechl zavrzání svých dveří. Na prahu stála Ulrika. Ještě než vstoupila ozval se zdola přísný hlas.
"Sakra, a kdo tu uklidí? "
"Udělám to, otče. Ale až za chvíli. Běž spát."
" A ty? "
" Nestarej se!" křikla a dveře za sebou rychle zavřela. zastrčila závoru, zvedla ruce a přes ramena si shrnula okraj haleny.

Knihy Vlastimila Vondrušky mám ráda. Nejen jeho historické detektivky, jako právě Jáchymovští démoni , ale i obsáhlejší díla typu Husitské epopeje. Do svých příběhů dokáže přidat plno zajímavých detailů ze života obyčejných lidí. Vždy, když si knihy čtu, mám dojem, že sama v takové době jsem. Stává se ze mě prostá dívka, nebo urozená paní, záleží na tom, která postava je mi zrovna nejsympatičtější. Tentokrát je hlavním hrdinou mladý a nezkušený Jiří Adam z Dobrotína. Ve svém postavení písaře je nový a proto mu velmi záleží na tom, aby svůj první velký úkol dokázal splnit co nejlépe. Na rozdíl od svých kolegů v úřadě je čestný a poctivý. Tím, že je mladý, jsme mu ochotní odpustit pár omylů, kterých při svém pátrání dopustí, ale i jeho slabost pro opačné pohlaví. 

Líbí se mi, že v knize není příliš mnoho jmen a tak máme velmi dobrý přehled, kdo je kdo. Musím ještě upozornit na důležitou postavu šenkýřovi dcery Ulriky. Je to krásná, mladá a chytrá dívka, která je odvážná a dokáže si poradit v každé situaci. Jiřímu se velmi líbí, dokonale ho okouzlila. Přesto si na ni musí dávat velmi dobrý pozor. Další postava, která mě v knize zaujala je žena těžaře Huberta - Helena. Opět krásná paní, která je navíc velmi chytrá. Obdivují ji muži i ženy. 

Příběh je prostý. Mladý písař se snaží vyřešit zločin, který podle pověrčivých havířů spáchali démoni. Pomocí dedukce a svědectví lidí z okolí se pomalými krůčky dostává do zákulisí vztahů v osadě. Nemá to lehké, protože ho zprvu nikdo nebere moc vážně, ale postupně si respekt získá svými skutky. Možná je škoda, že víc nevyužil svého slepého informátora Xavera, na kterého jakoby v průběhu událostí zapomněl.


Tak jak jsme od pana Vondrušky zvyklí, jde o velmi příjemné oddechové čtení. Pobavíme se  a taky trochu poučíme. Tyto knížky mě velmi často nutí zajímat se dál a historii místa, kde se příběh odehrál a alespoň trochu informací si zjistit. Navíc příběhy našeho hrdiny Jiřího Adama z Dobrotína touto knihou nekončí. Naopak, všechno teprve začíná. Právě při plnění tohoto úkolu si písař Královské komory uvědomí, jak ho podobná vyšetřování baví a kdykoli bude mít možnost, začne s pátráním znovu. Jde o jeho osobní snahu o uplatnění spravedlnosti.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA


Knihu si můžete pořídit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…