Přeskočit na hlavní obsah

Hrad Pravda


Nevím jak vy, ale mi milujeme zříceniny středověkých hradů. Rádi je objevujeme, procházíme mezi jejich ruinami a představujeme si, jak asi vypadaly v dobách své největší slávy. Kdo tam asi bydlel a jaké pohodlí poskytoval. 

Moje dcera musí všechno prolézt, až mám někdy obavy aby nespadla. Proto ji jen velmi zřídka povolím takovýto pohled z výšky. Většinou může jen tam, kam předtím vyšplhal můj přítel. Kolikrát se divím, kam až si oba troufnou. Jsou to moji kamzíci.


Zřícenina hradu Pravda stojí v oblasti přírodního parku Džbán. Zřícenina je volně přístupná, a vede k ní naučná stezka. O době založení hradu, se odborníci nemohou shodnout. Jedni ho vkládají do 14 století, jiní do 15. století. Výrazným nedostatkem je, že zde nebyl proveden archeologický výzkum. První písemná zmínka je z roku 1523, kdy Jan z Kolovrat prodal Pravdu Děpoltovi z Lobkovic.


V roce 1533 na Pravdě, využívané nejspíše jako lovecký hrad, sídlil úředník Jan z Mlékovic. Bohužel, způsob bydlení a komfort na Pravdě přestal odpovídat požadavkům tehdejších pánů a navíc jeho poloha je mimo všechny důležité komunikace. Proto se majitelům nevyplatilo do hradu investovat a ten postupně pustl. Už v roce 1953 je uzavřen a píše se o něm jako o "zámku pustém".
Od roku 1958 jde o chráněnou památku ČR.

Před hradem je krásný altán, ve kterém jsme si udělali piknik. Nachystali jsme si ovoce, tousty, bombóny a teplý čaj. Měli jsme se krásně. Rozhodně všem tento výlet doporučuji.

My jsme na zřícenině byli dvakrát.  Některé fotky jsou ze září, jiné už listopadu.
Září, bylo krásné počasí, sluníčko svítilo. Dole stejné místo s naší modelkou. 

Takhle vypadá šťastný pes, po dlouhé procházce a cvičení.


A co vy, znáte nějakou zříceninu, kterou nám doporučíte?

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…