Přeskočit na hlavní obsah

Hrad Pravda


Nevím jak vy, ale mi milujeme zříceniny středověkých hradů. Rádi je objevujeme, procházíme mezi jejich ruinami a představujeme si, jak asi vypadaly v dobách své největší slávy. Kdo tam asi bydlel a jaké pohodlí poskytoval. 

Moje dcera musí všechno prolézt, až mám někdy obavy aby nespadla. Proto ji jen velmi zřídka povolím takovýto pohled z výšky. Většinou může jen tam, kam předtím vyšplhal můj přítel. Kolikrát se divím, kam až si oba troufnou. Jsou to moji kamzíci.


Zřícenina hradu Pravda stojí v oblasti přírodního parku Džbán. Zřícenina je volně přístupná, a vede k ní naučná stezka. O době založení hradu, se odborníci nemohou shodnout. Jedni ho vkládají do 14 století, jiní do 15. století. Výrazným nedostatkem je, že zde nebyl proveden archeologický výzkum. První písemná zmínka je z roku 1523, kdy Jan z Kolovrat prodal Pravdu Děpoltovi z Lobkovic.


V roce 1533 na Pravdě, využívané nejspíše jako lovecký hrad, sídlil úředník Jan z Mlékovic. Bohužel, způsob bydlení a komfort na Pravdě přestal odpovídat požadavkům tehdejších pánů a navíc jeho poloha je mimo všechny důležité komunikace. Proto se majitelům nevyplatilo do hradu investovat a ten postupně pustl. Už v roce 1953 je uzavřen a píše se o něm jako o "zámku pustém".
Od roku 1958 jde o chráněnou památku ČR.

Před hradem je krásný altán, ve kterém jsme si udělali piknik. Nachystali jsme si ovoce, tousty, bombóny a teplý čaj. Měli jsme se krásně. Rozhodně všem tento výlet doporučuji.

My jsme na zřícenině byli dvakrát.  Některé fotky jsou ze září, jiné už listopadu.
Září, bylo krásné počasí, sluníčko svítilo. Dole stejné místo s naší modelkou. 

Takhle vypadá šťastný pes, po dlouhé procházce a cvičení.


A co vy, znáte nějakou zříceninu, kterou nám doporučíte?

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…