Přeskočit na hlavní obsah

Nepřátelé a milenci


Napsal: Simona Ahrnstedtová
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 384

Když jsem si vybírala další knížku na zkrácení dlouhých podzimních večerů, zaujala mě anotace knihy Nepřátelé a milenci. Švédský román o pomstě, intrikách ve světě byznysu a zakázané lásce. Navíc ta obálka je opravdu nádherná. 

Příběh vás zavede do prostředí švédských financí a co si budeme povídat, jde o prostředí drsné, plné podrazů a intrik. V tomto nelítostném světě dokáže přežít jen ten nejsilnější. David Hammar to v životě neměl vůbec snadné, ale dokázal se vypracovat. V drsném světě financí je jak ryba ve vodě. Pracuje na plno a díky tomu se pohybuje mezi nejvlivnějšími lidmi svého světa. Když se rozjíždí další jeho výnosný projekt - převzetí vlivné obchodní společnost Investum - potká svou osudovou ženu. Jenže pokud David převezme Investum, ztratí Natálii De la Grip. Jak se rozhodne, upřednostní osobní život, nebo profesionální? Navíc není všechno tak jednoduché, jak se zdá. Minulost zasahuje do přítomnosti a to velmi zásadním způsobem.

Vrchní ukázal ke stolu a David spatřil Natalii De la Grip. Mrkl na hodinky. přišel včas, ještě ani nebyla jedna, ale ona tam byla ještě dřív. mezi hosty restaurace byli převážně turisté, ale Natalia se přesto usadila co nejdál a ještě tak, že ji sotva bylo vidět. Zjevně nechce, aby ji s ním někdo zahlédl. na tom není nic divného, ve skutečnosti rezervoval stůl právě tady, mimo centrum, nechtěl jít do žádné restaurace na notorickém Stureplanu právě proto, aby jí nikdo nepoznal.
Spatřila ho, zvedla ruku, aby na něj zamávala, ale hned ji zase položila, jako by si to rozmyslela. David vykročil k ní.

David Hammar je hrdina dnešní doby. Jde o mladého muže, který se rozhodl vystoupat na společenském žebříčku co to jen jde. Na vrchol se dostal jen díky svým schopnostem a tvrdé práci. Naopak své city pohřbil hodně hluboko, aby ho nezdržovaly od plnění svých cílů. Se svým společníkem Michelem vyhledávají společnosti, které převezmou a restrukturalizují a nakonec je se ziskem prodají. Tentokrát jim v hledáčku uvízla velká ryba, společnost Investum, rodinná firma, která má nejen dlouhou historií, ale i pevnou strukturu. 

Davida Hammara nevede k převzetí firmy jen vidina finančního zisku, ale i pomsta za dávnou křivdu. Proto je pro něho převzetí firmy tak důležité. Jenže pak potká Natálii De la Grip, jejíž rodinu hodlá zničit. Přesto, že se Natálie svým původem i způsobem nahlížení na život od Davida značně liší, mají plno společného. Oba jsou velmi inteligentní, na prvním místě je pro ně jejích práce, a oba tak trochu nezapadli do svého okolí. Na příběh jsem se velmi těšila. Moc se mi líbilo, jak je prostředí, ve kterém se kniha odehrává dobře propracované. Jde vidět, že si na tom dala autorka záležet. Děj se pomalu zamotává a vyvíjí a my se snažíme uhodnout jak to s Davidem a Natálii dopadne. Druhá, vedlejší linka příběhu, vztah Asy a Michela vše dobře doplňuje. 
Hlavní hrdinové jsou dobře propracovaný a tím jsou pro čtenáře dostatečně realističtí. Oba mi byli sympatičtí i když každý z jiného důvodu. U Natalie jsem obdivovala jak se snaží prosadit ve světě určeném převážně mužům. Přesto, že jde o dítě z významné rodiny, snažila se tuto výhodu nezneužívat a vyšlapat si vlastní cestičku. David se pral se svým osudem, nechtěl se před ostatními sklonit.Je to hrdý, drsný muž, ale když dojde na jeho rodinu, udělal by pro ni cokoli.

Vzhledem k tomu, že jde o příběh velké lásky, nevyhneme se sexuálním scénám.  Naštěstí jich není až tak moc, aby vám zážitek z četby pokazily. Naopak, vášnivé scény kontrastují s romantikou, která je v knize často přítomná. Možná mě trochu mrzelo, jak moc dávali hlavní hrdinové přednost svým profesním záležitostem před láskou. Tím, že je děj zasazen do drsného světa financí a intrik, to ale celkem dávalo smysl. 

Přes mírně pomalejší začátek knihy, jsem si četbu užila. Kniha jen pozvolna odhaluje všechna svá skrytá tajemství a tím své čtenáře napíná a nutí číst stále dál a dál. 

Za poskytnutí knihy k recenzi moc děkuji nakladatelství Metafora

Knihu si můžete pořídit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…