Přeskočit na hlavní obsah

Shannarův mečNapsal: Terry Brooks
Nakladatelství: Knihy Omega
Počet stran: 548

Poklidný život nevlastních bratrů Flicka a Sheae Ohmsfordových naruší příchod starého dějepisce Allanona. Všechno co doposud znali a v co věřili se najednou změní. V žilách Sheae koluje krev dávných králů, díky tomu je Shea jediný, kdo může zničit Pána černokněžníků, mocného čaroděje s touhou zotročit celý svět. Teď se musí rozhodnout, jestli zůstane u svého poklidného života ve Stinném údolí, nebo se vydá na cestu, která ho může stát život. Musí se pokusit získat Shannarův meč, který jediný může Pána černokněžníků zastavit. Jenže Shea se necítí být hrdinou, dokáže obstát v těžké zkoušce? 

Nakladatelství Omega se rozhodlo znovu vydat první díl trilogie Shannarův meč v novém kabátě. Musím uznat, že obálka se jim velmi povedla. Kniha si určitě své čtenáře najde. 

Pak se znenadání kameny rozsvítily oslepující modrou září. Všichni tři mladíci si leknutím zakryli oči a o pár kroků poodstoupili, Shea kameny úžasem málem upustil. Ostré světlo postupně nabíralo na intenzitě a pronikalo mlhou tak, jako se to slunci za celou jejich cestu ani jednou nepodařilo. Elfíry změnily barvu z tmavomodré na bleděmodrou a oslnění cestovatelé byli doslova hypnotizováni jejich září. Koule světla vzlétla nad jejich hlavy, ustálila se a pak vystřelila jako kometa dál od udivené trojice. Letěla nalevo od směru, ze kterého přišli, přeřízla hustou, tmavou mlhu a zastavila se několik set metrů, možná skoro o celou míli od nich, těsně před obřími stromy Černodubí. Světlo se pár vteřin pohupovalo na místě, načež zhaslo a Sheae, Flicka a Meniona znovu obklopila tmavá mlha spolu s vlhkem a tři malé kamínky se znovu jen tmavomodře leskly.

Podstatnou část knihy zabírá popis Čtyřzemí, jeho historie, vznik ras, původ druhů a jejich vzájemného soužití. Seznámíme se s jednotlivými hrdiny, které se vydají na nebezpečnou cestu, která má zachránit svět. Postupně se dovídáme různá tajemství, které jsou spojená s historií země, dějepiscem Allanonem, nebo kouzelným mečem.

Hlavní postavy jsou dobře vykreslené, jejich popisu se autor opravdu hodně věnoval. Navíc každý z hrdinů je jiný a to nejen z hlediska rasy, ale i povahy. Trochu mi vadilo jak lehce unikali z problémů, to bylo až nepřirozené. Nejvíc mě zaujal Menion princ z Leah, kterému byla věnována docela podstatná část knihy. Z lehkovážného princátka se postupně stával odpovědný mladý muž, který se dokázal postavit každému nebezpečí. Další velká postava byl Balinor, který bojuje nejen proti černokněžníkovi, ale i proti svému pomatenému bratrovi. Samozřejmě nesmíme zapomenout na Sheae a jeho bratra Flicka. Obyčejní mladí kluci, kteří najednou musí bojovat o záchranu světa. Mají strach, nevěří si, naštěstí díky prožitému dobrodružství získávají stále více sebedůvěry. 


Terry Brooks se inspiroval Tolkienem. Pokud budete číst pozorně, najdete plno podobností. Nejen, že se jedná o nebezpečnou výpravu, kterou vede mocný a trochu tajemný muž, některé scény jako by doslova vypadli z Pána prstenů. Na záchraně světa se podílejí hrdinové různých ras, elfové, trpaslík i lidé. Podobností je opravdu hodně, ale příběhu to nijak neubírá. Má i tak své kouzlo. 

Trochu mi vadila přemíra popisů. Prvních sto stran se mi nečetlo moc lehce. Autor se snaží vše pořádně vysvětlit. Popis historie, krajiny, jednotlivých situací, postav i bitev. Někdy je možné přeskočit i několik odstavců a přitom neztratíte přehled o tom co se v knize děje. Když dáte knížce šanci, určitě se postupně do děje začtete a budete se dobře bavit. Děj je čím dál napínavější, jedna akce následuje druhou a osudy jednotlivých postav jsou napínavé. Ke konci jsem už nechtěla přeskočit ani slovo.

Jedná se o prví díl trilogie. Dobrou zprávou je, že se chystá vydání i dalších dílů, máme se tedy na co těšit. V současné době je navíc natočen i seriál podle druhého dílu trilogie. Tak hurá do světa fantastiky. 

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Omega a
 knihkupectví Knihy Dobrovský

Knihu si můžete zakoupit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…