Přeskočit na hlavní obsah

Smrt z minulosti


autor: Stanislav Češka
nakladatelství: MOBA (Moravská bastei)
počet stran : 280


Tata kniha se ke mně dostala přes projekt Knihoběžník knihkupectví Martinus. Já se zapojila do projektu na stránkách Iwíkova knihovna. Myšlenka projektu, kdy knihy volně putují mezi čtenáři se mi moc líbí a za sebe doufám, že dlouho vydrží. 


Anotace: 
Další případ soukromého detektiva Stanislava Berky, kdysi šéfa jihomoravské krajské mordparty, začíná objevením bizardně zavražděné ženy, bývalé prokurátory, v brněnské Kamenné kolonii. Případ vyšetřuje krajská kriminálka vedená majorem Motlem, který si však brzy zve svého přítele Berku na pomoc. Ukazuje se totiž, že vražda ženy, zvané kamenná prokurátorka, má souvislost s případem, který Berka s Motlem řešili před lety. Tehdy sice jednoznačně určili pachatele dvojnásobné loupežné vraždy, Státní bezpečnost jim však znemožnila objasnit celé pozadí případu.

Máme před sebou další knihu z edice PŮVODNÍ ČESKÁ DETEKTIVKA nakladatelství MOBA. Několik publikací s této edice už jsem četla a nejednou jsem byla překvapená kvalitou textu. Tentokrát jde o dílo z pera spisovatele Stanislava Češky, který píše nejen detektivky ze současnosti, ale i z historie. 

I tentokrát je hlavní hrdinou knihy Stanislav Berka. Bývalý "šéf přes vraždy" jihomoravské kriminálky. V současnosti si již delší dobu vydělává na chleba jako soukromý detektiv, ale své kontakty na kriminálku neztratil. Proto není divu, když je povolán svým nástupcem k vyšetřování neobvyklého případu vraždy. Berka se totiž vyzná nejen ve vyšetřování, ale dokáže nahlédnout do hlubin zločinecké mysli a má neobvykle dobře vyvinutou intuici.

No, už jsem viděl a zažil za dobu své policejní i soukromodetektivní kariéry spoustunejrůznějších perverzností. To, co jsem však měl tu příležitost spatřit onoho středečního rána v Kamenné kolinií, nepochybně aspirovalo na jednu z medailí za první tři místa.
Normálně jsem všechny ty ohavnosti na místech činu a v pitevnách snášel bez větších problémů. Toho neutěšeného rána s vnitřnostmi nabouranými nočním dramatem z rybího salátu jsem však měl co dělat, abych se na veřejnosti ostudně nepozvracel.

Při vyšetřování se ukazuje, že současné vraždy mají motiv v minulosti. Týkají se případu, který Berka s Motlem vyšetřovali v roce 1989 a který je i po letech nenechá v klidu. Vědí, že tehdy nedokázali zjistit všechny okolnosti a že jim dodnes unikají zásadní informace. Proto se do pátrání po vrahovi pustí s plným nasazením. 

Kniha se mi nečetla tak dobře, jako jiné díla tohoto autora. Spisovatelův vypravěčský styl je velmi prostý a autentický. Tentokrát mi však nesedl přechod ze současnosti do minulosti. Jako by to bylo dáno do děje až moc násilně. Navíc kapitoly byly od sebe odděleny pro mě mnohokrát nesmyslně, bez zjevného důvodu. Uvažování policistů i samotného detektiva Berky bylo tentokrát trošku pomalejší. Čtenář na jisté souvislosti mohl přijít o pár stránek dřív, než se to povedlo samotným detektivům. Pochválit  musím popis prostředí kriminálky, a jednotlivých úkonů spojených s pátráním. Ačkoli sama toto prostředí neznám, zdálo se mi popsáno dost realisticky, bez zbytečné dramatizace.

V ději se autor zaměři na krituku poměrů před rokem 1989. Představil nám strukturu a postupy práce v tehdejší STB, kdy měl každý strach něco říst a na cokoli upozornit. Berka vyšetřuje vraždy do které jsou očividně zapleteni pracovníci STB, přesto mu není dovoleno případ dořešit a zjistit všechny viníky.  

Pokud máte rádi detektivky, rozhodně se do knihy pusťte. Dozvíte se, jestli se tentokrát Berka dozvěděl, kdo stál za hrůznými vraždami a navíc se projdete po částech Brna. 

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…