Přeskočit na hlavní obsah

Přehled za červenec

V červenci jsem konečně měla víc času a skoro všechen jsem ho využila na čtení knih. Hrůzostrašně se mi hromadí nepřečtené knihy. Mám je všude, u postele, na prádelníku, na stolku a samozřejmě i ve všech svých knihovnách. Navíc jsem byla nemocná, což mě přinutilo ležet v posteli. 

Na většinu knih jsem taky napsala recenze. Je pravda, že poslední dobou mi to moc nejde a s každou recenzí bojuji. Mám plnou hlavu starostí a na psaní se špatně soustředím. 

Jako první jsem si vybrala knihu Rytíř z Vřesova od Františka Niedla. Jde o historický román zasazený do čtrnáctého století. Moc příjemné odpočinkové čtení. Recenzi si můžete přečíst ZDE.  Kniha se moc líbila i kocourkovi.Kniha, která mě nadchla je z nakladatelství Host a jmenuje se Ódinovo dítě. Opravdu jsem si knihu užila. Siri Pettersen mě svým vyprávěním pohltila a já její knihu doslova zhltla. Je pravda, že v knižním battlu, který pořádalo nakladatelství Host, jsem svůj hlas dala Jiskře z popela, ale to jen proto, že jsem měla jen jeden hlas a Jiskra byla pro mě o krapínek lepší. Recenzi na Ódinovo dítě najdete ZDEDalší knihou je známý Deník fejsbukové matky. Jde o knihu sestavenou z facebookových statusú. Je plná humoru. Pokud se vám občas nedaří, stačí kdekoli otevřít a budete se smát nezdarům někoho jiného. Pomáhá to dokonale, věřte mi. Recenze je ZDE . Tentokrát se kniha líbila spíš pejskovi. 


Další knihou v pořadí je historická detektivka  S cejchem vraha od Jana Bauera. Vše se odehrává v Praze v době panování Rudolfa II. Je krásné projít se po staré Praze spolu s hrdiny knihy.  Recenzi najdete ZDE


A pokračujeme s domácí tvorbou. Další kniha v tomto měsíci je od spisovatelky Markéty Hejkalové - Rudé paprsky severního slunce. Příběh se mi moc dobře četl. Škoda, že knihu jsem vůbec na knižním trhu nezaznamenala. Zaslouží si rozhodně víc pozornosti. Recenzi najdete ZDE


Pro stránky vaseliteratura.cz jsem recenzovala knihu Konec řetězce od Fredrika Olssona. Jde o román skrývající otázky ohledně budoucnosti a historie lidstva. Autor každého nechá, aby si svůj závěr utvořil sám. Kniha se mi moc dobře četla, a nutila mě navíc i přemýšlet, což se vždy nepodaří. Další dvě knihy jsou od jednoho spisovatele a to od Jana Vavříka. první jsem četla Návrat z pekla. Jde o vyprávění z druhé světové válce. Knihu nám odvypráví muž, který prošel koncentračním táborem a přežil. Kniha je napsaná lidsky, a tak osobně, že vše prožíváte s hlavním hrdinou. Všechny jeho strachy, bolesti, rozhodnutí. Přežil jen díky velkému štěstí. 

Druhá kniha od jana Vavříka Je Kolotoč strachu. Dívka, se kterou se život nemazlil. Vypráví co prožila, co cítila a i když s ní v mnohém nesouhlasím, byl to velmi silný příběh. 


Od nakladatelství Host jsem ještě získala knihu Vídeňské bratrstvo. Recenzi ještě nemám napsanou. Jde o detektivku, která má širší dopad. Při vyšetřování vraždy, se pomalu odkrývá spiknutí, sahající až do období druhé světové války. I po tolika letech, mezi námi žijí lidé, kteří ideologii Adolfa Hitlera vzali za svou a doposud ji věří. 

Nakonec jsem ještě přečetla knihu od Jiřího Grygara Knihy a hvězdy.  Pan Grygar zde představuje knihy, které formovali jeho lásku k astronimii. Jde o velmi zajímavé publikace. Některé jsem znala, jiné jsou pro mě novinkou a zajímavým doporučením k četbě. V zhledem k tomu, že hvězdy a vesmír jsou součástí fyziky, kterou učím, jde velmi přínosnou publikaci. Navíc komentář autora k jednotlivým knihám mě moc bavil. Součástí jsou i básně jana Nerudy - Písně kosmické. Básně mám ráda, a písně kosmické jsou z mých oblíbených. 

Celkem jsem tedy přečetla deset knih, což je 2880 stran. Pro mě rozhodně úspěšný měsíc, co se knih a čtení týká.  
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…