Přeskočit na hlavní obsah

Nalehko


Autor :Clara Bensen
Nakladatelství: Metafora
Počet stran: 216


Já sama necestuji. Jsem pecivál. Není to proto, že nemám ráda poznávání nových věcí a lidí, ale mám ráda své pohodlí a své věci na dosah. V novém - cizím prostředí se cítím nejistá, jako by mi něco chybělo. Možná proto miluji cestopisy. Čtu si o zajímavých místech, jiných kulturách a zážitky těch ostatních mi zpříjemnují můj poklidný a pohodlný život. 

Zdroj


Kniha Nalehko je příběh o putování dvou lidí, kteří se seznámili přes internetovou seznamku. Dali se dohromady a naplánovaly netradiční výlet bez zavazadel. On je Jeff šílený profesor, jehož napadají samé netradiční projekty, ona Clara se spíše veze na vlně nadšení svého společníka. Přepadá ji plno obav, projektu moc nevěří, ale v rámci budování nového života a probouzení se z psychické letargie se do všeho pouští po hlavě.

"Nemám sebemenší tušení, proč cestuji bez podělanýho spacáku, ale snažím se pozorně naslouchat a dívat se a poskládat malé úlomky toho, co to je, být člověk - a vy jste mi svými vroucími modlitbami a proudem obscenit poskytl pár náznaků, a také ranním potápěním, při kterém probíráte prsty mořské dno, abyste našel dost červů k přečkání dalšího dne. " 

Kniha popisuje 21 dní, skoro pět tisíc kilometrů, a to vše v šíleném tempu. Oba mají jen to co mohou pobrat jejich kapsy, v popřípadě malá kabelka. Dělají jen to co zrovna chtějí, nic neplánují a nechávají se unášet náhodou. Možná se to zdá jako krásné dobrodružství, ale měli by jste odvahu se do něčeho podobného pustit? Co by jste si počali bez základních věcí, jako je šampón na vlasy, čisté spodní prádlo a bez léků na bolest hlavy? Já si beru víc věcí i jen na cestu do práce a oni vyrazili na 21 dní do úplného neznáma. 

Kniha je napsána velmi čtivě. Nejde jen o jednoduchý popis cesty a peripetií s ní spojených, ale Clara nám postupně líčí svůj i Jeffův život, jejich vzájemné seznámení i myšlenky které se jí celou dobu potulují hlavou. Dozvíme se o Clařině dětství, kdy ani nechodila do školy a rodiče ji učili doma. Podělí se s námi o svou životní krizi, kterou si prošla, o své nejistoty ohledně Jeffa i o nedůvěru v projekt, do kterého se pustila.

Zdroj
"... všechny milostné vztahy si žádají odvážný ponor do zranitelnosti, a to bez ohledu na uspořádání, k němuž tíhnete."

Clara je velmi vzdělaná a sečtělá mladá žena. Dokazuje nám to tím, jak do svých textů s lehkostí zařazuje citáty slavných osobností i z literatiry. V knize cituje např.  Shakespeare, Sarta, Twaina, Kierkegaarda a mnoho dalších. Líbilo se mi, že všechno do sebe zapadalo, nešlo o ukázku - hele tohle všechno jsem četla a tohle všechno znám, ale citáty do textu prostě patřily a měly v něm své místo. 

Možná je škody, že se do psaní nezapojil taky Jeff, některé okamžiky bych ráda viděla i jeho očima a poslechla si jeho komentář k tomu proč se to či ono muselo stát. Další mínus knize musím přičíst za neexistující fotografie, V textu se často dovíme, kde všude a jak se naši účastníci projektu fotili, ale v knize žádné fotografie nejsou. Jsem prostě zvědavá ženská.


Kniha Nalehko je netradiční cestopis, aspoň tak mi to bylo řečeno. Ano, po přečtení knihy mám najednou chuť zbavit se zbytečných věcí, které mě obklopují, vzít si batoh a vyrazit na cestu. Možná jen tak nasednout na vlak a nechat se unášet pocitem svobody a vystoupit na náhodně zvolené zastávce, a jen si užívat poznávání nových míst a lidí. 

Pokud bych měla knihu zhodnotit, je skvělá. Nejedná se jenom o obyčejný cestopis, ale i o filosofii jednoho životního projektu. Nikdy mě žádná kniha nepřinutila vážně uvažovat o napodobění děje, ale tady mě to táhlo k cestování nalehko hned od začátku. Já bych si teda s sebou vzala alespoň velký batoh. Ujistila bych se, že se mám do čeho převléct, že si mám čím umýt zuby a vlasy a taky bych chtěla alespoň čtečku, která by mi pomohla krátit si čas v autobuse či ve vlaku. Ale rozhodně mám chut vyrazit. Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství Metafora
Knihu si můžete koupit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…