Přeskočit na hlavní obsah

Jeptiška pro markraběteautor: Naďa Horáková
Počet stran: 262
Nakladatelství : MOBA (Moravská bastei)

Historické romány jsou v dnešní době velmi oblíbené. K autorům, které mám na zřeteli a které ráda čtu, mi teď přibyla i Naďa Horáková. Knihu Jeptiška pro markraběte jsem dostal opět z projektu Knihoběžník. Konkrétně tuto knihu jsem dostala od Ivany z Iwikova knihovna.

Historie našich zemí je velmi zajímavá. V knize Jeptiška pro markraběte se dozvíme o životě moravského markraběte Jana Jindřicha. Markrabě, po smrti své ženy Markéty Opavské, hledá novou manželku. Tentokrát se rozhodne obejít krále a vybrat si ženu podle svého srdce. Jeho volba padne na Alžbětu Těšínskou. Mladá dívka již před lety vstoupila do kláštera a složila věčný slib čistoty. Musí získat povolení papeže opustit klášter. Bez ohledu na povolení, si Jan Jindřich Alžbětu bere a doufá, že souhlas církve získají dodatečně.

To však není jediná novinka ve městě Brně. Do města se přistěhovala mladá vdova Serafína se svým synem, a chce se ujmout dědictví po svém manželovi. Příbuzní však nevydají majetek bez boje, chtějí pro sebe získat co nejvíc. Serafína je však ochotná se za majetek svého syna bojovat, a to klidně i u soudu.

Bylinkářka Cecílie roznášela po Brně objednané směsi bylin. Jedním z jejich zákazníků byl i osobní sluha markraběte Sigmund. Právě teď mířila k markraběcí rezidenci. Za sebou uslyšela klapot koňských kopyt a drnčení kol. Otočila se, a než zašla za roh, zahlédla ještě, jak na Horní trh vjel krytý vůz tažený čtyřspřežím ušlechtilých koní. vyznačoval se lehkou konstrukcí a také jeho elegance napovídala, že ho vyrobili někde na jihu, kde nemají tuhé zimy. 

Jde o další historický román, který nám poodhaluje tajemství naší historie. Ano, všichni známe historická fakta, které máme nabiflované ze školy. Nejvíc nás ale zajímá obyčejný život lidí. Jaké bylo postavení žen a co vše museli zvládat malé děti?  Proto je tento typ knih u čtenářů tak oblíbený.
Naďa Horáková nám předkládá k nahlédnutí jak život obyčejných lidí ve městě Brně, tak osudy šlechty a to v sérii 4 knih Mocní a ubozí Markrabství moravského. Jeptiška pro markraběte je poslední díl této série.  Život nebyl lehký, panoval boj o přežití, nic nebylo zadarmo. Ženy na tom byly ještě o poznání hůř, a to hlavně pokud neměli zastání v podobě manžela. Lidé byli pověrčiví a každého, který se jen trochu vymykal normálu, trestaly. Židé byli podezřívání ze všeho špatného, co se kde událo.


Naopak šlechta na tom byla o poznání lépe co se týče hmotného zabezpečení, ale musela si neustále dávat pozor na intriky. Boj o majetek byl všudypřítomný. Vdát se z lásky, bylo nemyslitelné. Přednost měla svatba, která přinesla užitek rodu, nebo příbuzným, místo lidí se spojovali majetky. To vše a mnohem víc se dozvíme v knize Jeptiška pro markraběte.


Styl autorky je velmi čtivý. Má porozumění  pro osudy hrdinů a píše velmi poutavě. Najednou vám záleží na osudu Serafíny a jejího syna. Přejete si, aby přes všechno zlo, které je kolem ní napácháno, došla svého štěstí. Jan Jindřich mi tolik k srdci nepřirostl, možná mohl dostat víc prostoru. Nicméně musím autorku pochválit, že dokázala vysvětlit jednoduše a srozumitelně i události, které předcházely samotnému příběhu. Tím mám na mysli historii svateb Jana Jindřicha a hlavně jeho první manželku. Navíc se nesoustředila jen na jeden osud, na jednoho člověka. Knize tím dodala na zajímavosti a lepší čtivosti. Příběh bylinkářek, historie ochránce Serafíny Luky atd. Plusem knihy je i to, že se odehrává v Brně. 

Kniha mě velmi zaujala a jsem ráda, že jsem objevila další spisovatelku, po jejichž knihách určitě opět sáhnu. 


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…