Přeskočit na hlavní obsah

Jeptiška pro markraběteautor: Naďa Horáková
Počet stran: 262
Nakladatelství : MOBA (Moravská bastei)

Historické romány jsou v dnešní době velmi oblíbené. K autorům, které mám na zřeteli a které ráda čtu, mi teď přibyla i Naďa Horáková. Knihu Jeptiška pro markraběte jsem dostal opět z projektu Knihoběžník. Konkrétně tuto knihu jsem dostala od Ivany z Iwikova knihovna.

Historie našich zemí je velmi zajímavá. V knize Jeptiška pro markraběte se dozvíme o životě moravského markraběte Jana Jindřicha. Markrabě, po smrti své ženy Markéty Opavské, hledá novou manželku. Tentokrát se rozhodne obejít krále a vybrat si ženu podle svého srdce. Jeho volba padne na Alžbětu Těšínskou. Mladá dívka již před lety vstoupila do kláštera a složila věčný slib čistoty. Musí získat povolení papeže opustit klášter. Bez ohledu na povolení, si Jan Jindřich Alžbětu bere a doufá, že souhlas církve získají dodatečně.

To však není jediná novinka ve městě Brně. Do města se přistěhovala mladá vdova Serafína se svým synem, a chce se ujmout dědictví po svém manželovi. Příbuzní však nevydají majetek bez boje, chtějí pro sebe získat co nejvíc. Serafína je však ochotná se za majetek svého syna bojovat, a to klidně i u soudu.

Bylinkářka Cecílie roznášela po Brně objednané směsi bylin. Jedním z jejich zákazníků byl i osobní sluha markraběte Sigmund. Právě teď mířila k markraběcí rezidenci. Za sebou uslyšela klapot koňských kopyt a drnčení kol. Otočila se, a než zašla za roh, zahlédla ještě, jak na Horní trh vjel krytý vůz tažený čtyřspřežím ušlechtilých koní. vyznačoval se lehkou konstrukcí a také jeho elegance napovídala, že ho vyrobili někde na jihu, kde nemají tuhé zimy. 

Jde o další historický román, který nám poodhaluje tajemství naší historie. Ano, všichni známe historická fakta, které máme nabiflované ze školy. Nejvíc nás ale zajímá obyčejný život lidí. Jaké bylo postavení žen a co vše museli zvládat malé děti?  Proto je tento typ knih u čtenářů tak oblíbený.
Naďa Horáková nám předkládá k nahlédnutí jak život obyčejných lidí ve městě Brně, tak osudy šlechty a to v sérii 4 knih Mocní a ubozí Markrabství moravského. Jeptiška pro markraběte je poslední díl této série.  Život nebyl lehký, panoval boj o přežití, nic nebylo zadarmo. Ženy na tom byly ještě o poznání hůř, a to hlavně pokud neměli zastání v podobě manžela. Lidé byli pověrčiví a každého, který se jen trochu vymykal normálu, trestaly. Židé byli podezřívání ze všeho špatného, co se kde událo.


Naopak šlechta na tom byla o poznání lépe co se týče hmotného zabezpečení, ale musela si neustále dávat pozor na intriky. Boj o majetek byl všudypřítomný. Vdát se z lásky, bylo nemyslitelné. Přednost měla svatba, která přinesla užitek rodu, nebo příbuzným, místo lidí se spojovali majetky. To vše a mnohem víc se dozvíme v knize Jeptiška pro markraběte.


Styl autorky je velmi čtivý. Má porozumění  pro osudy hrdinů a píše velmi poutavě. Najednou vám záleží na osudu Serafíny a jejího syna. Přejete si, aby přes všechno zlo, které je kolem ní napácháno, došla svého štěstí. Jan Jindřich mi tolik k srdci nepřirostl, možná mohl dostat víc prostoru. Nicméně musím autorku pochválit, že dokázala vysvětlit jednoduše a srozumitelně i události, které předcházely samotnému příběhu. Tím mám na mysli historii svateb Jana Jindřicha a hlavně jeho první manželku. Navíc se nesoustředila jen na jeden osud, na jednoho člověka. Knize tím dodala na zajímavosti a lepší čtivosti. Příběh bylinkářek, historie ochránce Serafíny Luky atd. Plusem knihy je i to, že se odehrává v Brně. 

Kniha mě velmi zaujala a jsem ráda, že jsem objevila další spisovatelku, po jejichž knihách určitě opět sáhnu. 


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…