Přeskočit na hlavní obsah

Laurus


Autor: Eugene Vodolazkin
Nakladatelsví: Knihy Omega
Počet stan:353

Arsenijův dědeček byl velmi vzdělaný muž. Přesto, že žil na vesnici, uměl číst, znal tajemství léčivých rostlin, vyznal se v historii i v zeměpisu. Všechny své znalosti se snažil předat svému vnukovi. A Arsenij byl velmi vděčný žák. Učení ho bavilo a již ve velmi mladém věku dokázal pomáhat a léčit. Po Kristoforově smrti Arsenij automaticky nastoupil na místo léčitele. Vše by mohlo jít v zajetých kolejích, kdyby se jednoho dne, k Arsenijovu domu nezatoulala Ustina.

Arsenij se do ni zamiloval a brzy spolu žili jako muž a žena. Když otěhotněla, bylo jejich štěstí kompletní. Bohužel při porodu nastaly komplikace a Ustina i její dítě zemřeli. Ztráta milované ženy a dítěte byla pro Arsenije velkou ránou. Rozhodl se odejít ze svého domova, pokusit se žít jinak, lépe. Tak začala velká Arsenijova pouť.  Postupně si vybuduje slávu svými léčitelskými schopnostmi. Přesto ho pořád něco žene jinam a dál.

Ten chlapec má bezpochyby zvláštní dar, zapsal si jednoho dne Kristofor. Tak rychle se všemu učí. Ukázal jsem mu všechna tajemství rostlin, tím se vydělá na obživu. Předám mu i jiné znalosti, abych mu rozšířil obzor. Jen ať pozná, jaký je skutečný svět.

Příběh se odehrává v patnáctém století v Rusku. Lidé žijí prostým životem a přesto že věří v boha, stále jsou živé různé pověsti a pohanské rituály. V té době jsou lidé často sužovány morovými epidemiemi, kterým se nedokáží bránit. Umírají bohatí i chudí, mnohdy vymřou celé rodiny, nebo vesnice.Kniha se mi nečetla vůbec lehce. Nejde o klasický příběh s jednoduchou zápletkou, která směřuje k vyřešení, nebo šťastnému konci. Jde o knihu plnou protikladů, náboženských úvah, filosofie. Často se do příběhu zamotává i nadpřirozeno. Kristofor dokáže nahlédnout do daleké budoucnosti, Arsenij vidí přicházet smrt atd. Je to dost matoucí, často to odvádí od samotného děje, ale pokud vytrváte ve čtení, dostane se vám zvláštního čtenářského zážitku. 

Arsenijův život je v knize rozdělen na čtyři části. Mě se nejvíc líbilo jeho dětství s dědečkem. Je to nekrásnější část knihy, které pro mě bylo nejsrozumitelnější. Arsenijovi léčitelské schopnosti se také vyvíjejí. Pomáhá lidem nejen pomocí bylinek, ale i svým dotekem. Díky přikládání rukou se jeho pacienti zázračně uzdravují, předává jim svou energii i naději.

Celým příběhem prostupují silné emoce. Láska, porozumění, smutek, zoufalství, vina, sebeobětování atd.. Arsenij se po smrti Ustiny a jejich syna propadá sám do sebe. Tím, že si změní jméno, jako by umřel. Pohřbil sám sebe a začal žít jako někdo jiný. 

Je to opravdu neobvyklý příběh, skládající se z velmi různorodých kousků. Celek však dává dohromady harmonický výsledek. 

Za knihu k recenzi děkuji NAKLADATELSTVÍ OMEGA


Knihu si můžete pořídit ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…