Přeskočit na hlavní obsah

Laurus


Autor: Eugene Vodolazkin
Nakladatelsví: Knihy Omega
Počet stan:353

Arsenijův dědeček byl velmi vzdělaný muž. Přesto, že žil na vesnici, uměl číst, znal tajemství léčivých rostlin, vyznal se v historii i v zeměpisu. Všechny své znalosti se snažil předat svému vnukovi. A Arsenij byl velmi vděčný žák. Učení ho bavilo a již ve velmi mladém věku dokázal pomáhat a léčit. Po Kristoforově smrti Arsenij automaticky nastoupil na místo léčitele. Vše by mohlo jít v zajetých kolejích, kdyby se jednoho dne, k Arsenijovu domu nezatoulala Ustina.

Arsenij se do ni zamiloval a brzy spolu žili jako muž a žena. Když otěhotněla, bylo jejich štěstí kompletní. Bohužel při porodu nastaly komplikace a Ustina i její dítě zemřeli. Ztráta milované ženy a dítěte byla pro Arsenije velkou ránou. Rozhodl se odejít ze svého domova, pokusit se žít jinak, lépe. Tak začala velká Arsenijova pouť.  Postupně si vybuduje slávu svými léčitelskými schopnostmi. Přesto ho pořád něco žene jinam a dál.

Ten chlapec má bezpochyby zvláštní dar, zapsal si jednoho dne Kristofor. Tak rychle se všemu učí. Ukázal jsem mu všechna tajemství rostlin, tím se vydělá na obživu. Předám mu i jiné znalosti, abych mu rozšířil obzor. Jen ať pozná, jaký je skutečný svět.

Příběh se odehrává v patnáctém století v Rusku. Lidé žijí prostým životem a přesto že věří v boha, stále jsou živé různé pověsti a pohanské rituály. V té době jsou lidé často sužovány morovými epidemiemi, kterým se nedokáží bránit. Umírají bohatí i chudí, mnohdy vymřou celé rodiny, nebo vesnice.Kniha se mi nečetla vůbec lehce. Nejde o klasický příběh s jednoduchou zápletkou, která směřuje k vyřešení, nebo šťastnému konci. Jde o knihu plnou protikladů, náboženských úvah, filosofie. Často se do příběhu zamotává i nadpřirozeno. Kristofor dokáže nahlédnout do daleké budoucnosti, Arsenij vidí přicházet smrt atd. Je to dost matoucí, často to odvádí od samotného děje, ale pokud vytrváte ve čtení, dostane se vám zvláštního čtenářského zážitku. 

Arsenijův život je v knize rozdělen na čtyři části. Mě se nejvíc líbilo jeho dětství s dědečkem. Je to nekrásnější část knihy, které pro mě bylo nejsrozumitelnější. Arsenijovi léčitelské schopnosti se také vyvíjejí. Pomáhá lidem nejen pomocí bylinek, ale i svým dotekem. Díky přikládání rukou se jeho pacienti zázračně uzdravují, předává jim svou energii i naději.

Celým příběhem prostupují silné emoce. Láska, porozumění, smutek, zoufalství, vina, sebeobětování atd.. Arsenij se po smrti Ustiny a jejich syna propadá sám do sebe. Tím, že si změní jméno, jako by umřel. Pohřbil sám sebe a začal žít jako někdo jiný. 

Je to opravdu neobvyklý příběh, skládající se z velmi různorodých kousků. Celek však dává dohromady harmonický výsledek. 

Za knihu k recenzi děkuji NAKLADATELSTVÍ OMEGA


Knihu si můžete pořídit ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…