Přeskočit na hlavní obsah

12.12. Kniha od Vitězslava Jareše


Autor: Vitězslav Jareš
Nakladatelství: MOBA (Moravská bastei)
Počet stran: 320

Vyšetřování vražd mladých umělkyň se ujme kapitán Karel Krol. Jde o velmi zvláštní případ, který dlouho nedává nikomu smysl. Proč někdo zabil mladičké umělkyně ze skupiny Wild graffiti a postupně vraždí i jejich modely? Navíc jsou mrtvoly naaranžované do podoby obrazů. Nedává to smysl, ale Karel Krol se nevzdává. Je rozhodnut najít pravého pachatele za každou cenu, přitom s předpisy si hlavu neláme. 

Najde se obraz, na kterém je zpodobněn i sám vyšetřovatel se svým bratrem. Znamená to, že i on sám je v nebezpečí? Ale jak to s ním souvisí? A co znamenají čísla, která jsou namalována na obrazech? Až příliš mnoho otázek, které je třeba zodpovědět. 

Krolovy vnímavé a živé oči rejdily po místě činu, přejížděly vše rychlým, zkoumavým pohledem, registrovaly jednotlivé prvky zločinu a ukládaly je do bystré paměti. Snažil se i vtáhnout do svého nitra celou atmosféru hrůzného zločinu, aby mu tento pocit vydržel a stal se hnacím motorem jeho pátrání.Viděl už za svou kariéru ledasco, ale toto se vymykalo.A to, jak sám říkal, měl na tachometru natočeno něco málo přes čtyřicet let.

Vitězslav Jareš je český autor, který se spolupodílel na tvorbě scénáře k seriálu Kriminálka Anděl. Za svou první knihu - Intrikán získal Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta v kategorii původní česká tvorba. Pokud jste si chtěli přečíst ukázku z knihy, můžete si o ni napsat na email spisovatel.jares@seznam.cz .Kniha začíná dost zvláštně. Ze začátku máte pocit, že úvod s dějem nijak nesouvisí, ale nakonec do sebe vše dokonale zapadne. 

Karel Krol je samorost. Jde o detektiva, který si neláme hlavu s dodržováním předpisů a někdy jde opravdu až za hranu. Jeho kariéra se slibně rozjíždí a to nejen proto, že nad ním drží ochrannou ruku jeho adoptivní otec a šéf, ale i díky tomu, že objasněnost jeho případů je úplně nejlepší z celého oddělení. Pokud narazí na záhadu, jde po ní, dokud ji nerozluští. Je jak buldok, zakousne se a nepustí.

V soukromém životě se mu ale nedaří tak dobře, jako v práci. Jeho manželství pomalu ale jistě umírá, a ani vztah s jeho bratrem se poslední dobou nevyvíjí nejlépe. Otázkou je, jestli Karel ještě chce za své manželství bojovat, nebo raději obrátí list a půjde dál. V tomhle rozpoložení ho zastihne nový případ. Vraždy podle obrazů. Nejprve jsou zavražděny mladé umělkyně a posléze jimi zvěčněné osoby. Na jednom z obrazu je fotografie Karla Krola s jeho bratrem. Znamená to, že jsou policisté v ohrožení? Nebo se jedná o pouhou náhodu.

Hned na začátku musím přiznat, že mě kniha bavila. Otázky a odpovědi byly dávkovány v dokonalém poměru. Při čtení jsme neměla pocit, že by bylo málo záhad, které je nutné odhalit. Navíc řešení nebylo hned jasně viditelné, musela jsem si ho v textu najít. Struktura příběhu byla dobře rozložená, opravdu se čtenář ani na chvilku nenudí. Takové knihy mě baví, nutí čtenáře přemýšlet a uvažovat.

Karel Krol byl jasně hlavní postava. Líbilo se mi, že to nebyl klasický kladný hrdina, který vždy dělá všechno správně. Ne s každým jeho skutkem je nutné souhlasit, ale ve výsledku byl sympatický a člověk ho mohl mít rád - dokázal mu jeho chování odpustit. Další postavy tu byli jen jako kulisy. Koho je nutné zmínit, je adoptivní otec Karla, plukovník Flak. Působil jako starostlivý otec a nad svým synem držel na oddělení ochrannou ruku.

Rozhodně musím knihu doporučit. Má v podstatě vše, co od knihy očekávám. 12.12. je kriminální případ, jehož vyřešení chvíli trvá a pachatel je překvapením. Vztahová linka nám našeho hlavního hrdinu ukáže jako běžného člověka, s jeho problémy a strachy. Navíc vše je zabaleno do příjemného a čtivého textu. Jsem ráda, že jsem objevila dalšího českého autora, ke kterému se budu ráda vrace.

Za knihu k recenzi děkuji NAKLADATELSTVÍ MOBA
Knihu si můžete pořídit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…