Přeskočit na hlavní obsah

12.12. Kniha od Vitězslava Jareše


Autor: Vitězslav Jareš
Nakladatelství: MOBA (Moravská bastei)
Počet stran: 320

Vyšetřování vražd mladých umělkyň se ujme kapitán Karel Krol. Jde o velmi zvláštní případ, který dlouho nedává nikomu smysl. Proč někdo zabil mladičké umělkyně ze skupiny Wild graffiti a postupně vraždí i jejich modely? Navíc jsou mrtvoly naaranžované do podoby obrazů. Nedává to smysl, ale Karel Krol se nevzdává. Je rozhodnut najít pravého pachatele za každou cenu, přitom s předpisy si hlavu neláme. 

Najde se obraz, na kterém je zpodobněn i sám vyšetřovatel se svým bratrem. Znamená to, že i on sám je v nebezpečí? Ale jak to s ním souvisí? A co znamenají čísla, která jsou namalována na obrazech? Až příliš mnoho otázek, které je třeba zodpovědět. 

Krolovy vnímavé a živé oči rejdily po místě činu, přejížděly vše rychlým, zkoumavým pohledem, registrovaly jednotlivé prvky zločinu a ukládaly je do bystré paměti. Snažil se i vtáhnout do svého nitra celou atmosféru hrůzného zločinu, aby mu tento pocit vydržel a stal se hnacím motorem jeho pátrání.Viděl už za svou kariéru ledasco, ale toto se vymykalo.A to, jak sám říkal, měl na tachometru natočeno něco málo přes čtyřicet let.

Vitězslav Jareš je český autor, který se spolupodílel na tvorbě scénáře k seriálu Kriminálka Anděl. Za svou první knihu - Intrikán získal Výroční cenu nakladatelství Mladá fronta v kategorii původní česká tvorba. Pokud jste si chtěli přečíst ukázku z knihy, můžete si o ni napsat na email spisovatel.jares@seznam.cz .Kniha začíná dost zvláštně. Ze začátku máte pocit, že úvod s dějem nijak nesouvisí, ale nakonec do sebe vše dokonale zapadne. 

Karel Krol je samorost. Jde o detektiva, který si neláme hlavu s dodržováním předpisů a někdy jde opravdu až za hranu. Jeho kariéra se slibně rozjíždí a to nejen proto, že nad ním drží ochrannou ruku jeho adoptivní otec a šéf, ale i díky tomu, že objasněnost jeho případů je úplně nejlepší z celého oddělení. Pokud narazí na záhadu, jde po ní, dokud ji nerozluští. Je jak buldok, zakousne se a nepustí.

V soukromém životě se mu ale nedaří tak dobře, jako v práci. Jeho manželství pomalu ale jistě umírá, a ani vztah s jeho bratrem se poslední dobou nevyvíjí nejlépe. Otázkou je, jestli Karel ještě chce za své manželství bojovat, nebo raději obrátí list a půjde dál. V tomhle rozpoložení ho zastihne nový případ. Vraždy podle obrazů. Nejprve jsou zavražděny mladé umělkyně a posléze jimi zvěčněné osoby. Na jednom z obrazu je fotografie Karla Krola s jeho bratrem. Znamená to, že jsou policisté v ohrožení? Nebo se jedná o pouhou náhodu.

Hned na začátku musím přiznat, že mě kniha bavila. Otázky a odpovědi byly dávkovány v dokonalém poměru. Při čtení jsme neměla pocit, že by bylo málo záhad, které je nutné odhalit. Navíc řešení nebylo hned jasně viditelné, musela jsem si ho v textu najít. Struktura příběhu byla dobře rozložená, opravdu se čtenář ani na chvilku nenudí. Takové knihy mě baví, nutí čtenáře přemýšlet a uvažovat.

Karel Krol byl jasně hlavní postava. Líbilo se mi, že to nebyl klasický kladný hrdina, který vždy dělá všechno správně. Ne s každým jeho skutkem je nutné souhlasit, ale ve výsledku byl sympatický a člověk ho mohl mít rád - dokázal mu jeho chování odpustit. Další postavy tu byli jen jako kulisy. Koho je nutné zmínit, je adoptivní otec Karla, plukovník Flak. Působil jako starostlivý otec a nad svým synem držel na oddělení ochrannou ruku.

Rozhodně musím knihu doporučit. Má v podstatě vše, co od knihy očekávám. 12.12. je kriminální případ, jehož vyřešení chvíli trvá a pachatel je překvapením. Vztahová linka nám našeho hlavního hrdinu ukáže jako běžného člověka, s jeho problémy a strachy. Navíc vše je zabaleno do příjemného a čtivého textu. Jsem ráda, že jsem objevila dalšího českého autora, ke kterému se budu ráda vrace.

Za knihu k recenzi děkuji NAKLADATELSTVÍ MOBA
Knihu si můžete pořídit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…