Přeskočit na hlavní obsah

Sochař


autor: Scott McCloud
nakladatelství: Jota
počet stran: 496

Kdysi jsem byla přesvědčená o tom, že komiks je jen pro lidi, kteří nezvládají číst. Byla jsem přesvědčená, že komiks nedokáže vyvolat v lidech stejné emoce jako kniha. Jak jsem se mýlila mi předvedl Scott McCloud a jeho Sochař

David Smith je sochař. Ještě na škole dostal šanci stát se slavným. Promarnil jí a teď je zoufalý. Touží tvořit, ale nedokáže prorazit na výsluní. Za umění by dal svůj život. Když dostane šanci získat zvláštní schopnosti, výměnou za svůj život, nezaváhá a sáhne po ní. Získá 200 dní na vytvoření něčeho jedinečného, něčeho co tu zůstane, i když on už tu nebude. Jenže co se stane, když potká lásku svého života?


Příběh se soustředil na dva faktory lidského života. První a zpočátku hlavní části Davidova  života je jeho práce. Konkrétně jeho sochy, do kterých dává celé své srdce. Snaží se pomocí svých děl předat ostatním zprávu o svém životě. Nejde mu jen o samotnou tvorbu, touží po uznání. Chce aby jeho sochy vidělo co nejvíce lidí. Když se mu  nedostává přízně kritiků, myslí si, že jeho život nestojí za nic.

Druhá část lidského života jsou vztahy a láska. David ji odkládá až na druhou kolej. Zdá se mu, že pro něj není důležitá, že se ho vlastně netýká. Jenže potká anděla. Doslova se k němu snese z nebe a David se zamiluje. Jak to změní jeho vnímání světa a života?


Musím přiznat, že na mě komiks zapůsobil velmi emotivně. Přitom se jedná o celkem běžnou zápletku faustovského typu, který se prakticky ničím neodlišuje. David, velký smolař, vymění svůj život za nadpřirozené schopnosti, které mu mají zajistit slávu a úspěch. Do toho zamotáme motiv lásky a máte celou knihu jako na dlani. Přesto dokáže McCloud v čtenáři vyvolat silné emoce. Možná je to tím, jak emoce dávkuje a dokáže si s nimi hrát. Počátek je velmi depresivní, kdy se boříte v beznaději. Poté přijde chvíle naprosté euforie, kdy je David pohlcen prací a nadšení ze svých děl, pak následuje další deprese a další euforie.. Jde o dost protichůdné emoce a závěr je velmi silný, alespoň pro mě. 

Sochař je povedený hlavně po grafické stránce. Obrázky jsou dokonale propracované, vyvedené v melancholické modré barvě, která dodává příběhu citový náboj. Na kresbách je poznat velká zručnost autora, který dokázal zobrazit detaily, ale i obrazy města, New Yorku. Velkou invenci musel autor dát i do ztvárnění uměleckých děl, které David Smith vytvářel. 

Zaujalo mě i prostředí, ve kterém se komiks odehrává. Pohybujeme se mezi umělci v New Yorku. Autor se trochu vysmívá některým rádoby umělcům, a jejich nesmyslným dílům. Jako by se ptal podle čeho se dá rozlišit opravdové umění od kýče. Ukazuje nám, že někdy nezáleží na kvalitě, ale na propagaci. 

Pro mě jde o velmi krásně udělanou knihu, která dokáže rozplakat. A co si budeme povídat, i poplakat si je někdy fajn. 

Za knihu k recenzi děkuji NAKLADATELSTVÍ JOTA


Zakoupit si ji můžete ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…