Přeskočit na hlavní obsah

Sochař


autor: Scott McCloud
nakladatelství: Jota
počet stran: 496

Kdysi jsem byla přesvědčená o tom, že komiks je jen pro lidi, kteří nezvládají číst. Byla jsem přesvědčená, že komiks nedokáže vyvolat v lidech stejné emoce jako kniha. Jak jsem se mýlila mi předvedl Scott McCloud a jeho Sochař

David Smith je sochař. Ještě na škole dostal šanci stát se slavným. Promarnil jí a teď je zoufalý. Touží tvořit, ale nedokáže prorazit na výsluní. Za umění by dal svůj život. Když dostane šanci získat zvláštní schopnosti, výměnou za svůj život, nezaváhá a sáhne po ní. Získá 200 dní na vytvoření něčeho jedinečného, něčeho co tu zůstane, i když on už tu nebude. Jenže co se stane, když potká lásku svého života?


Příběh se soustředil na dva faktory lidského života. První a zpočátku hlavní části Davidova  života je jeho práce. Konkrétně jeho sochy, do kterých dává celé své srdce. Snaží se pomocí svých děl předat ostatním zprávu o svém životě. Nejde mu jen o samotnou tvorbu, touží po uznání. Chce aby jeho sochy vidělo co nejvíce lidí. Když se mu  nedostává přízně kritiků, myslí si, že jeho život nestojí za nic.

Druhá část lidského života jsou vztahy a láska. David ji odkládá až na druhou kolej. Zdá se mu, že pro něj není důležitá, že se ho vlastně netýká. Jenže potká anděla. Doslova se k němu snese z nebe a David se zamiluje. Jak to změní jeho vnímání světa a života?


Musím přiznat, že na mě komiks zapůsobil velmi emotivně. Přitom se jedná o celkem běžnou zápletku faustovského typu, který se prakticky ničím neodlišuje. David, velký smolař, vymění svůj život za nadpřirozené schopnosti, které mu mají zajistit slávu a úspěch. Do toho zamotáme motiv lásky a máte celou knihu jako na dlani. Přesto dokáže McCloud v čtenáři vyvolat silné emoce. Možná je to tím, jak emoce dávkuje a dokáže si s nimi hrát. Počátek je velmi depresivní, kdy se boříte v beznaději. Poté přijde chvíle naprosté euforie, kdy je David pohlcen prací a nadšení ze svých děl, pak následuje další deprese a další euforie.. Jde o dost protichůdné emoce a závěr je velmi silný, alespoň pro mě. 

Sochař je povedený hlavně po grafické stránce. Obrázky jsou dokonale propracované, vyvedené v melancholické modré barvě, která dodává příběhu citový náboj. Na kresbách je poznat velká zručnost autora, který dokázal zobrazit detaily, ale i obrazy města, New Yorku. Velkou invenci musel autor dát i do ztvárnění uměleckých děl, které David Smith vytvářel. 

Zaujalo mě i prostředí, ve kterém se komiks odehrává. Pohybujeme se mezi umělci v New Yorku. Autor se trochu vysmívá některým rádoby umělcům, a jejich nesmyslným dílům. Jako by se ptal podle čeho se dá rozlišit opravdové umění od kýče. Ukazuje nám, že někdy nezáleží na kvalitě, ale na propagaci. 

Pro mě jde o velmi krásně udělanou knihu, která dokáže rozplakat. A co si budeme povídat, i poplakat si je někdy fajn. 

Za knihu k recenzi děkuji NAKLADATELSTVÍ JOTA


Zakoupit si ji můžete ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…