Přeskočit na hlavní obsah

Medová smrt


Autor: Hanni Munzer
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 346

Minulost může ovlivňovat osudy celé rodiny. I když si to Felicity nepřipouští, i její život ovlivnila historie. Možná, že když odhalí souvislosti dokáže se vyrovnat se současnosti. Její babička umírá a ve stejný den zmizí její matka. Co se stalo, proč matka bez jakéhokoli vysvětlení odjela do Říma a co znamenají tajemné výstřižky článků, které si babička schovávala?

Možná je někdy dobré zastavit se a ohlédnout se zpět, do minulosti. Zeptat se na osudy svých předků, jací byli, co vše zažili a jak moc je to mohlo ovlivnit, a jak to následně ovlivnilo vás. Měli by jsme se umět z historie poučit a chyby, které udělaly naši předchůdci již neopakovat. 

Říká se, že pravda je občas těžší, než sám Bůh dokáže unést. Přitom je závislá na své vlastní fyzikální stránce. Když to člověk čeká nejméně, vyplave na povrch jako bublina na hladinu a z něčeho ho obviní.
Mojí rodinu tohle postihlo, když zemřela moje babička a následně ve stejný den moje matka beze stopy zmizela.
Byly tak vyvolány události ze starých, zažloutlých listů, ležících na dně zapomenuté krabice.
Minulost nás dostihla.Kniha popisuje osudy jedné rodiny. Vrací nás do období druhé světové války, kdy mladá a velmi nadějná zpěvačka líčí svůj příběh. Elizabeth se zamiluje do židovského lékaře. Jejích láska je tak silná, že brzy následuje svatba. Jenže osud si s mladou rodinou zahrál. V zemi začne sílit antisemitismus. Zpočátku se o okolní dění Elizabeth moc nezajímá, ale když začnou platit různé omezení, začíná tušit, že není vše v pořádku. Rozhodnou se pro útěk do zahraničí. Bohužel váhali až moc dlouho a útěk se jim nezdaří. Navíc otec rodiny zmizí beze stopy. Jak se má mladá matka, nyní již slavná zpěvačka, zachovat a jak se dokáže postarat o svou rodinu?

Knihy z tématikou druhé světové války jsou pro mě velmi zajímavé. Je dobré znát naši historií a poučit se z ní. Vyhledávám příběhy, které se dívají na stejné období z různých stran. Snažím se díky tomu získat plastický obraz o době a životech lidí. 

Medová smrt nás vezme na začátek dvacátého století, kdy se nám snaží zprostředkovat atmosféru té doby. Nejstručnější popis si vyžádalo období druhé světové války, kdy se v rodině Elizabeth stanou nejzásadnější změny. Díky Elizabeth a její kontaktům se podíváme do nejvyšších kruhů německé společnosti. Děj se odehrává v luxusních hotelech, kavárnách, kde se dá sehnat pravá zrnková káva a smetana, budeme nakupovat v nejluxusnějších obchodech, přesto se i tady setkáme s  hrůzami války. Mučení, nespravedlnosti, ponižování a to vše pod rouškou dokonalosti a korektnosti. Přečteme si o neskutečných činech, které jsou schopni lidé dělat jen proto, že mohou. V období druhé světové války měli někteří důstojníci pocit, že jsou zosobněním práva a pořádku a ať udělají cokoli, bude jim to prominuto. Na druhé straně se našli lidé, kteří neváhali obětovat své životy, aby zabránili zlu. Postavili se mu na odpor a svým úsilím dosáhli toho, že nakonec bylo zlo poraženo. 

Děti byli pro Gustava důkazem, že existuje přirozený rozum. Dospělí zase důkazem, že člověk dokáže převrátit i jednoduchou pravdu tak, že pak nikdo neví, jaká byla původně. A z toho vznikají války. 

Hlavními postavami knihy jsou ženy. Začínáme u velmi nepraktické Elisabeth, která byla donucena okolnostmi postarat se o celou svou rodinu, a nakonec ukázala, že když musí dokáže zabojovat. Deborah, zpočátku popisována jako naivní holčička, musela velmi rychle dospět a přes tíhu okolností se postavila na tu správnou stranu. Až po Felicity a její matku, které díky objevování historie dokázali objevit i cestu k sobě navzájem. 

Autorka knihu věnovala ženám odboje za druhé světové války. Obdivuje je za to co dokázaly a jak se vypořádaly se situací ve které se ocitly. Navzdory nebezpečí, postavily se nepříteli a riskovaly své životy. Důležitou stránkou knihy jsou mezilidské vztahy. To jak je popisuje, jak si s nimi autorka hraje je vynikající. 

Kniha mě vtáhla a nepustila. Prožívala jsem s hlavními hrdinkami jejich radosti i smutky, beznaděj i vítězství. Líbilo se mi množství postav, kdy každá byla jedinečná a v průběhu děje se měnily a dozrávaly. Kromě žen z jedné rodiny nesmíme zapomenout na další postavy, moudrý Gustav, laskavý strýček Leopold, odvážná Marlene atd. Zejména v druhé polovině knihy děj gradoval. Pořád se něco dělo a začalo stoupat napětí. 

Je dobře, že se k tématu druhé světové války stále vracíme. Jde o to abychom ani mi ani naše děti nezapomněli, jaká to byla hrůza a co vše se stalo. 

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Omega a

 knihkupectví Knihy Dobrovský

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…