Přeskočit na hlavní obsah

Kniha RADOSTI


Autor: Douglas Carlton Abrams
Dalajláma
Desmond Tutu
Nakladatelství: Jota
Počet stran: 368

Kniha o setkání dvou nositelů Nobelovi ceny míru, dvou jedinečných přátel. Toto setkání bylo ve znamení rozhovorů o radosti. Jeho Svatost Dalajláma i arcibiskup Desmond Tutu jsou známí tím, že kam vkročí, tam rozdávají radost. Jejich dobrá nálada je velmi nakažlivá. Přesto, že to v životě neměli snadné, dokázali si zachovat optimismus a umí se radovat i z maličkostí. Douglas Adams se pomocí rozhovoru, který s oběma slavnými muži vedl, snaží přijít na návod, jak si i my, obyčejní smrtelníci, můžeme zachovat štěstí v dnešním světě plném krutosti, povinností a stresu. "Opět platí, že cesta radosti pramení z pocitu sounáležitosti a cesta smutku má své kořeny v izolaci. Jakmile vnímáme jiné bytosti jako izolované, od nás oddělené, pak se pro nás stávají hrozbou. Jestliže je však chápeme jako součást nás samotných, cítíme s nimi sounáležitost, jsme s nimi propojeni, pak neexistuje problém, který bychom nevyřešili - společně. "

Díky Knize radosti nahlédnete do zákulisí života dvou slavných mužů. To že se jedná o jeho Svatost Dalajlámu a arcibiskupa Desmonda Tutu, kteří jsou pro většinu lidí tou pravou morální autoritou, dělá jejich historky ještě zajímavější. Oba do nich vkládají ponaučení, kterým nám chtějí ukázat cestu, jak se dokázat radovat ve svém životě. Díky jejich rozhovorům si můžeme daleko lépe představit jaký jejich život opravdu je. Že i oni mají své každodenní starosti a povinnosti, které jsou možná daleko větší než starosti a povinnosti většiny z nás. 

Kniha je plná humoru a rad, jak se dokázat vyrovnat i s velmi složitými situacemi, které nás mohou potkat. Nahlédneme do způsobu, jak se udržovat v pohodě, jak bojovat s hněvem, závistí a dalšími negativními pocity. Je lepší si je přiznat a bojovat s nimi, nebo pomocí různých cvičení docílit toho, že je  nebudeme vůbec pociťovat? Jak je důležitá každodenní meditace? 


"Pokud jde o utrpení, nechci je ani nejmenší.
Pokud jde o štěstí, nemám nikdy dost.
V tom není žádný rozdíl mezi ostatními a mnou.
Požehnej mi, abych se mohl radovat ze štěstí druhých. "
Tím, že je kniha tvořena formou rozhovorů, dostávají možnost vyjádřit se ke stejné věci oba duchovní vůdci. Kladením otázek jsou vedeni k tomu, aby zodpověděli ty nejzákladnější otázky, které trápí velkou spoustu lidí. Abrams mezi jednotlivé části vkládá vysvětlení vzájemných vztahů obou mužů, jejich životních peripetií i výsledky nejnovějších vědeckých výzkumů. To celé tvoří velmi čtivý komplex.  


Rozhodně se nemusíte bát, že by jste se nudili spoustou pravidel, které vám budou předneseny. Nikde v knize nenajdete příkazy, co musíte dělat, nebo jak se musíte chovat. Vše je podáno jako doporučení, které si aktéři vyzkoušeli sami na sobě. Ne vždy se schodnou, ale i rozdílné myšlenky se mohou podat bez hádek a urážek, dobrosrdečně a s vzájemnou úctou. To je další věc, kterou by jsme se měli naučit.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství JOTA


Knihu si můžete pořídit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…