Přeskočit na hlavní obsah

Všemi dary obdarovaná


Autrot: Mike Carey
Nakladatelství: Host
Počet stran: 460
Překladatel: Lucie Horáková

Desetiletá Melánie žije spolu s dalšími dětmi na vojenské základně, kde se pod přísným dohledem vzdělává. Nadprůměrně inteligentní dívka miluje staré řecké báje a její spřízněnou duší je učitelka slečna Justineauová. Zato seržanta Parkse, který hlídá děti jako dráb, nesnáší. Stejně jako doktorku Caldwellovou. Ale bez nich to asi nejde, když je základna obklopena zpustošenou krajinou, kde stejně jako ve zbytku země vládnou hladovci - kanibalistická monstra, jež při honu za lidským masem nic nezastaví. Základna je však napadena a Melanii, slečně Justineauové, seržantu Parksovi, doktorce Caldwellové a vojínu Gallagherovi se podaří utéct. Společně se vydají na cestu do Majáku, posledního místa v Británii, které se podařilo od nákazy zachránit. Jenže budou Melanii v Majáku chtít, když ji v blízkosti lidí popadá zoufalý hlad, jaký ještě nezažila.Šedivými železnými dveřmi přijde každé ráno nejdřív seržant, pak vojáci a nakonec vyučující. Projdou chodbou, minou Melaniiny dveře a jsou cítit silným nahořklým chemickým zápachem. není to příjemná vůně, ale i tak Melanii  dělá radost, protože to znamená, že začíná vyučování.
\když Melanie zaslechne cvaknutí západky a kroky, přiběhne ke dveřím cely a na špičkách kouká dveřním okénkem, jak chodbou procházejí lidé. Zavolá na ně a popřeje jim dobré ráno, ale nemají v popisu práce ji odpovídat a většinou to nedělají. Seržant a vojáci nepozdraví nikdy, ani doktorka Caldwellová a pan Whitaker. Doktorka Selkirková prochází kolem strašně rychle a nikdy se neohlíží, takže ji Melanie ani nevidí do tváře.Ale někdy ji alespoň zamává slečna Justineauová nebo se na ni rychle pokradmu usměje slečna Mailerová.Máte rádi knihy o zkáze světa? Tak právě pro vás je tu kniha Všemi dary obdarovaná. Za nenápadnou obálkou se skrývá silný příběh. Svět je zasažen cizopasnou houbu, která si dokáže podmanit nakažené lidi. Krajina se pomalu mění na území nakažených, kterým říkají hladovci. Zůstalo jen několik málo ostrůvků, kde žijí zdraví lidé. Snaží se přežít, ale mají čím dál méně prostředků. 

Hlavní hrdinkou příběhu je dívka, velmi inteligentní, jejíž jedinou slabostí je neovladatelná touha po lidském mase. Proto ji tak hlídají, proto je celý den připoutaná a proto se ji nikdo nesmí ani dotknout. Pro doktorku Caldwellovou je pouze zkoumaný vzorek číslo jedna. 

Kniha se velmi dobře čte. Příběh malé Melánie, které ani neví kdo je a  kdo jsou její rodiče, vás vezme za srdce. Její láska k vědění, ke knihám a k její učitelce paní Justineauové je velmi sympatická. Máme ji rádi, i když se dozvíme o její touze po lidském mase. Držíme jí palce, aby se dostala ze všech nebezpečí, které ji po cestě potkají. Stejně tak nám přiroste k srdce slečna Justineauová, která se nedokáže držet zpátky od svých malých svěřenců. Záleží ji na nich, a jako jediná v nich vidí lidské bytosti, které si zaslouží nejen život, ale i lásku a pohlazení. 
Velmi zvláštní je postava seržanta Parkse. Zpočátku je velmi nesympatický, až nenáviděný. K dětem se chová velmi necitelně, tak jak mu to nařizuje jeho postavení. Postupně ale dostáváme o jeho životě více informací. Začneme chápat jeho chování, pochopíme jeho odtažitost. Po útěku z napadené základny, se začne projevovat jako kladná postava. Jeho racionální myšlení dokáže uprchlíky dostat z nejednoho problému. Všichni na něho spoléhají.


Kniha se mi dostala pod kůži nejen svým příběhem, ale i zpracováním. Rozpor mezi nevinností Melanie a její touhou po lidském mase je fascinující. Její vnitřní boj, kdy se snaží chovat se vzorně, podle naučených pouček. Celý dosavadní život ji drželi v izolaci, učili ji o dobru a zlu a ona vše chápe doslovně. Ve skutečném světě je proto ztracená a nechápe ho. Jenže skutečný svět už není. Jde o boj mezi nenakaženými lidmi, vetešáky a hladovci. Každý má své potřeby a motivy a všichni jsou vedení touhou přežít.  

Od knihy je těžké se odtrhnout. Je dokonalou kombinací napětí, tajemna a ano i lásky ( i když ta je tam trochu skrytá). Přesto, že je v knize plno krve, nebrala jsem ji jako horor. Dokonale jsem si ji užila se vším všudy, nic bych nevynechala a ani bych nic neubrala. 

Za knihu k recenzi děkuji NAKLADATELSTVÍ HOST

Knihu si můžete pořídit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…