Přeskočit na hlavní obsah

Volba - klíčový okamžik


Autor: Jakub Trpiš
Nakladatelství: J. Trpiš
Počet stran: 216


Na knihu jsem se velmi těšila. Nejen že jde o českého autora, ale dokonce mi sám knihu poslal. Paráda. Obálka je sice trochu depresivní, ale možná právě díky tomu, jsem na ní byla opravdu zvědavá. 

„Zdá se mi o světě v plamenech. O jaderných bombách, které dopadají jedna za druhou a polykají města jako rakovina. O našem dožívání v podzemním krytu, kde se z nás pomalu stávají zvířata. Ty sny jsou tak živé. Bojím se, že se jednou budu chtít probudit a zjistím, že je pozdě.“

Tomáš je mladý muž v nejlepších letech. Ačkoliv se zdá, že mu nic neschází, upadá do stále větší deprese. V práci to s ním jde od desíti k pěti a po marných pokusech vzdává i snahu o opětovné sblížení se svou ženou Eliškou. Aby toho nebylo málo, pronásledují ho postapokalyptické sny plné beznaděje. Depresivní nálada ho opustí až v okamžiku, kdy se seznámí s podivínským psychologem Kohlem, který mu ukáže, jak být šťastným a lepším člověkem. To je ovšem jen začátek Tomášova příběhu, který nakonec vyústí ve strhující finále.

Kniha Volba je literárním debutem mladého českého autora Jakuba Trpiše. Prolínají se v ní prvky duchovní literatury, sci-fi, detektivky, psychologického i milostného románu. Poprvé vyšla v roce 2012. Příběh v sobě nese silné poselství, které může změnit život jednotlivce i celé společnosti.

Život není jednoduchý a každý z nás zvládá různé situace jinak. Tomáš má hodnou ženu, malý byt a celkem zajímavou i když špatně placenou práci. Chtěl by ale víc, chtěl by velký dům, cítit se v práci oceňovaný a svou ženu už asi taky nemiluje. Co s tím? Pokusí se vyhledat pomoc psychologa. Ten mu ukáže cestu, jak se stát opět spokojeným člověkem. Ukáže mu jak se nenechat ovládat svým egem. Díky tomu se najednou opět začne radovat ze života. 
" Necháváš se ovládat svým egem, jsi jeho vězněm. Ego je dobrý sluha, ale špatný pán. Myslíš jen na své problémy. Máš pocit, že se proti tobě spiknul celý svět. Nedokážeš pořádně jíst, spát ani milovat. Chodíš do práce a z práce jako živá mrtvola. Tohle není život, ale pomalá smrt. Nenávidíš sám sebe za to, čím ses stal, jen si to nedokážeš připustit. Díváš se jen na sebe a nevnímáš okolní svět. Ztratil jsi svou jiskru. Zapomněl jsi úplně za všechno. Na všechno! Pořád máš pocit, že o tobě vůbec nic nevím? "

Kniha je plná duchovního poselství. Většina z nás se snaží něco dokázat, za něčím se ženeme a zapomínáme se radovat z všedních obyčejných maličkostí. Život nám proteče mezi prsty a když se po letech otočíme, zjistíme, že to hlavní jsme promeškali. Jsem ráda, že existují knihy, které nás učí, že můžeme žít plnohodnotný život a stačí k tomu jen malinko změnit postoj k světu a sami k sobě. 

V knize vám autor na pozadí smyšleného příběhu ukáže jaké máme možnosti změnit svůj život. Poskytuje nám jakési zrcadlo, které nám pomůže uvědomit si co je v životě nejdůležitější. Tomáš svou cestu najde, jenže ho čeká velká zkouška. Dostane se do skupiny vyvolených, kteří mají za úkol něco změnit. Není lehké bojovat proti nečisté politice. Většina lidí se snaží jen přežít, nevyčuhovat, být schovaný v davu. Není lehké sebrat odvahu a pokusit se něco udělat, vystoupit vpřed. Kniha mě překvapila svým aktuálním poselstvím pro nás všechny. Je třeba někdy pro něco se nadchnout. 

Je pravda, že se mi kniha nečetla zrovna lehce. Plno odboček, sny, které zdánlivě do děje nezapadají. Vše se ale nakonec spojí a vysvětlí. Psychologická rovina mi připadala popsaná velmi jednoduše. Změna Tomáše proběhla až moc snadno a rychle. Zdá se mi, že je k tomu potřeba daleko víc práce. Nejedná se o text, který rychle zhltnete. Alespoň já jsem si ho dávkovala abych byla schopná ho uchopit. Nicméně musím knize přiznat jistou hodnotu, pro každého čtenáře. Navíc dokáže překvapit. Knihu rozhodně doporučuji. 

Za knihu k recenzi děkuji autorovi Jakunu Trpišovi. 


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…