Přeskočit na hlavní obsah

S cejchem vraha


Autor: Jan Bauer
Nakladatelsatví: MOBA (Moravská Bastei)
Počet stran 240

Historickým knihám jsem poslední dobu propadla. Když jsem měla možnost pustit se do čtení vyprávějící o době Rudolfa II, kdy děj se navíc odehrává v Praze, nezaváhala jsem ani na okamžik. 

Mordy v časech císaře Rudolfa II. Lukáš Trobl z Květnice, syn z nepříliš významného českého rodu, se po studiích na evangelické univerzitě v Heidelbergu vrací do Čech a uchází se o místo na císařském dvoře. Upřímně řečenose více než studiu suchopárných věd věnoval studiu šermu, v němž dosáhl značného mistrovství. V malostranské krčmě se dostane do hádky s vlašským alchymistou. Přes císařský zákaz soubojů se muži utkají a Lukáš svého soupeře lehce zraní. Druhý den ráno je Lukáš zatčen, neboťjeho protivník je nalezen mrtev. 

Mám ráda knihy, se kterými se nejen pobavím, ale i něco nového dozvím. Naše historie je velmi zajímavá a pokud je podaná jako příběh, je to ještě lepší. 

Na místě někdejšího souboje už bylo ticho. Vrch Petřín se zahalil do tmy, ale v oknech ana ulicích Menšího Města přežského probleskovala mihotavá světla. Lukáš nijak netoužil bloudit ve tmě petřínskými zahradami, a tak se konečně vyplížil z hlohového keře a opatrně se vydal k nejbližšímu stavení. Městští biřici, kteří by ho mohli zatknout za nedovolený souboj, byly zjevně titam a na starost s potrhaným kabátcem zatím raději zapomněl.Větší hlavu mu dělali jiné věci. Jednak neměl kde spát a pak jeho cestovní vak zůstal v Bellarminiho laboratoriu.

Lukáš se ocitá v Praze, která je v dobár Rudolfa II plná alchymistů, vědců, ale i zlodějů, šizuňků a vrahů. Tím, že nové prostředí nezná, není divu, že se zaplete do sporu, který nakonec končí tragicky. Lukáš se ocitá ve vězení, jen díky přímluvě významného strýčka dostane šanci. Musí vypátrat skutečného vraha alchymisty a to do dvacetičtyř hodin, V Praze se nevyzná, nikoho nezná, jak by se mu mohlo podařit najít zločince? Naštěstí mu přispěchá na pomoc krásná hospodská. 


Přiběh je výborně zasazený do doby, ve které se odehrává. Je napínavý, a dobře se čte. Možná jen ten začátek, je trochu zdlouhavější, než by bylo zapotřebí. Občas se v textu vyskytli drobné chyby, ale dalo se to přejít. Hlavní postava Bakaláře Lukáše je dobře vykreslená. Maldý muž, dokončil studia a myslí si, že na něj čeká jen to dobré. Lehkovážně si nepřipouští žádné nebezpečí. Po hlavě se vrhá do soubojů a potyček. Tereza, krásná, mladá, počestná dívka, která propadla kouzlu mladého bakaláře. Jejich slovní potyčky jsou zábavnou složkou knihy. 

Moc se mi líbila i zápletka s alchymisty a jejich bádáním. Někteří z nich podvádějí a snaží se obohatit na úkol kolegů, ale vyskytují se tu i opravdoví vědci. Snaha o získání kámene mudrců a přeměny levných kovů ve zlato. Navíc vše zastřešuje boj o moc, kdy ani ten nejvlivnější pán si nemohl být jistý svým postavením, díky neustálým intrikám. 

Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří se rádi projdou historickou Prahou. 

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete zakoupit ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…