Přeskočit na hlavní obsah

S cejchem vraha


Autor: Jan Bauer
Nakladatelsatví: MOBA (Moravská Bastei)
Počet stran 240

Historickým knihám jsem poslední dobu propadla. Když jsem měla možnost pustit se do čtení vyprávějící o době Rudolfa II, kdy děj se navíc odehrává v Praze, nezaváhala jsem ani na okamžik. 

Mordy v časech císaře Rudolfa II. Lukáš Trobl z Květnice, syn z nepříliš významného českého rodu, se po studiích na evangelické univerzitě v Heidelbergu vrací do Čech a uchází se o místo na císařském dvoře. Upřímně řečenose více než studiu suchopárných věd věnoval studiu šermu, v němž dosáhl značného mistrovství. V malostranské krčmě se dostane do hádky s vlašským alchymistou. Přes císařský zákaz soubojů se muži utkají a Lukáš svého soupeře lehce zraní. Druhý den ráno je Lukáš zatčen, neboťjeho protivník je nalezen mrtev. 

Mám ráda knihy, se kterými se nejen pobavím, ale i něco nového dozvím. Naše historie je velmi zajímavá a pokud je podaná jako příběh, je to ještě lepší. 

Na místě někdejšího souboje už bylo ticho. Vrch Petřín se zahalil do tmy, ale v oknech ana ulicích Menšího Města přežského probleskovala mihotavá světla. Lukáš nijak netoužil bloudit ve tmě petřínskými zahradami, a tak se konečně vyplížil z hlohového keře a opatrně se vydal k nejbližšímu stavení. Městští biřici, kteří by ho mohli zatknout za nedovolený souboj, byly zjevně titam a na starost s potrhaným kabátcem zatím raději zapomněl.Větší hlavu mu dělali jiné věci. Jednak neměl kde spát a pak jeho cestovní vak zůstal v Bellarminiho laboratoriu.

Lukáš se ocitá v Praze, která je v dobár Rudolfa II plná alchymistů, vědců, ale i zlodějů, šizuňků a vrahů. Tím, že nové prostředí nezná, není divu, že se zaplete do sporu, který nakonec končí tragicky. Lukáš se ocitá ve vězení, jen díky přímluvě významného strýčka dostane šanci. Musí vypátrat skutečného vraha alchymisty a to do dvacetičtyř hodin, V Praze se nevyzná, nikoho nezná, jak by se mu mohlo podařit najít zločince? Naštěstí mu přispěchá na pomoc krásná hospodská. 


Přiběh je výborně zasazený do doby, ve které se odehrává. Je napínavý, a dobře se čte. Možná jen ten začátek, je trochu zdlouhavější, než by bylo zapotřebí. Občas se v textu vyskytli drobné chyby, ale dalo se to přejít. Hlavní postava Bakaláře Lukáše je dobře vykreslená. Maldý muž, dokončil studia a myslí si, že na něj čeká jen to dobré. Lehkovážně si nepřipouští žádné nebezpečí. Po hlavě se vrhá do soubojů a potyček. Tereza, krásná, mladá, počestná dívka, která propadla kouzlu mladého bakaláře. Jejich slovní potyčky jsou zábavnou složkou knihy. 

Moc se mi líbila i zápletka s alchymisty a jejich bádáním. Někteří z nich podvádějí a snaží se obohatit na úkol kolegů, ale vyskytují se tu i opravdoví vědci. Snaha o získání kámene mudrců a přeměny levných kovů ve zlato. Navíc vše zastřešuje boj o moc, kdy ani ten nejvlivnější pán si nemohl být jistý svým postavením, díky neustálým intrikám. 

Knihu rozhodně doporučuji všem, kteří se rádi projdou historickou Prahou. 

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete zakoupit ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…