Přeskočit na hlavní obsah

Deník fejsbukové matky


Autor: Lucie Nachtigallová
Nakladatelství : Omega
Počet stran: 160

Kniha, která je celá sestavená pouze pomocí statusů. Vynikající nápad. Statusy vypovídají nejen o jednotlivých událostech v rodině, ale i o náladách a hnutích mysli jednotlivých členů rodiny.

Je to kniha, ve které nenajdete klasický začátek ani konec. Nemá strhující děj, ba ani žádnou hlavní dějovou linku. Nemá ani ilustrátora či slavného spisovatele, jak bývá zvykem. Nemá dokonce kladného či záporného hrdinu. Můžete ji začít číst zepředu, zezadu, nebo třeba i odprostřed, a přesto vám nic neuteče.
Je plná statusů. Obyčejných, ale přesto neuvěřitelných, vtipných, nepředvídatelných minipříběhů, které přináší sám život. Příběhů matky tří dětí, věčně pracujícího manžela, psa, želvy, šneků a několika koček. Matky, která má neobyčejný smysl pro humor, sebeironii a schopnost vypointovat své příběhy coby maminky na mateřské dovolené do statusů, ve kterých se budete možná poznávat i vy a u jejichž čtení se budete nepřetržitě usmívat. 

Knížka, kterou (a v tomto případě nejde o klišé) napsal s úsměvem na rtech sám život. Musím se přiznat, že jsem knihu brala do ruky s dost kritickým pohledem. Co je to za nápad, napsat knihu jen ze statusů. Ano, facebook mám ráda a některé hlášky jsou vážně vtipné, ale celou knihu? Kdo to bude čít? A bude mě to bavit? Ale stačilo jen knihu otevřít a po pár řádcích jsem se začala smát a v tu chvíli jsem vzala knihu na milost.

Načapala jsem syna s celou jeho flotilou aut a vláčků u záchodové mísy.
Matka: " Co děláš, synu?
Fanda: " U čůrání mi do záchodu spadla mašinka, tak za ní hážu další mašinky, aby ji mohly společně vytáhnout."

Když jsem sama byla na mateřské dovolené, psala jsem deník pro moji dceru. Zaznamenávala jsem do něj naše společné každodenní peripetie. Tato kniha je taky takový deníček autorky. Je pravda, že v mém životě se nevyskytovalo tolik katastrof. Moje dítě neucpávalo záchod, nerozsypalo mouku po kuchyni. Možná je to díky tomu, že jsem měla jenom jedno, ale naproti autorce jsem měla doma dva psi, dvě kočky a ještě fretlu. Takže méně dětí, ale více zvířat. 


Zdroj

Přesto se mi zdá, že těch katastrof bylo na jednu ženu až moc. Proto obdivuji autorku za její optimismus - pokud tedy všechny statusy jsou pravdivé. Autorka má nadhled, smysl pro humor, který je z jejich mini textů čitelný, ale i smysl pro dramatičnost. I z celkem obyčejné situace dokáže udělat na pár řádcích zábavné drama, kterému se rádi a hlasitě zasmějeme. 

Nejde o knihu, kterou čtete jedním dechem, spíš doporučuji si ji dávkovat. Pokud vám zrovna doma něco nejde, nebo se vám na procházce pes vyválel v něčem dost nechutném, tak místo nadávání stačí otevřít knihu a hned je vám líp. Nejen že někdo jiný zažívá to samé, ale mnohdy i daleko horší nehody. Proto je život hned snesitelnější a veselejší.

Doporučuju nejen všem unaveným matkám, kterým se zdá že nemohou vše zvládnout.


Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský a Knihy Omega

Knihu si můžete koupit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…