Přeskočit na hlavní obsah

Deník fejsbukové matky


Autor: Lucie Nachtigallová
Nakladatelství : Omega
Počet stran: 160

Kniha, která je celá sestavená pouze pomocí statusů. Vynikající nápad. Statusy vypovídají nejen o jednotlivých událostech v rodině, ale i o náladách a hnutích mysli jednotlivých členů rodiny.

Je to kniha, ve které nenajdete klasický začátek ani konec. Nemá strhující děj, ba ani žádnou hlavní dějovou linku. Nemá ani ilustrátora či slavného spisovatele, jak bývá zvykem. Nemá dokonce kladného či záporného hrdinu. Můžete ji začít číst zepředu, zezadu, nebo třeba i odprostřed, a přesto vám nic neuteče.
Je plná statusů. Obyčejných, ale přesto neuvěřitelných, vtipných, nepředvídatelných minipříběhů, které přináší sám život. Příběhů matky tří dětí, věčně pracujícího manžela, psa, želvy, šneků a několika koček. Matky, která má neobyčejný smysl pro humor, sebeironii a schopnost vypointovat své příběhy coby maminky na mateřské dovolené do statusů, ve kterých se budete možná poznávat i vy a u jejichž čtení se budete nepřetržitě usmívat. 

Knížka, kterou (a v tomto případě nejde o klišé) napsal s úsměvem na rtech sám život. Musím se přiznat, že jsem knihu brala do ruky s dost kritickým pohledem. Co je to za nápad, napsat knihu jen ze statusů. Ano, facebook mám ráda a některé hlášky jsou vážně vtipné, ale celou knihu? Kdo to bude čít? A bude mě to bavit? Ale stačilo jen knihu otevřít a po pár řádcích jsem se začala smát a v tu chvíli jsem vzala knihu na milost.

Načapala jsem syna s celou jeho flotilou aut a vláčků u záchodové mísy.
Matka: " Co děláš, synu?
Fanda: " U čůrání mi do záchodu spadla mašinka, tak za ní hážu další mašinky, aby ji mohly společně vytáhnout."

Když jsem sama byla na mateřské dovolené, psala jsem deník pro moji dceru. Zaznamenávala jsem do něj naše společné každodenní peripetie. Tato kniha je taky takový deníček autorky. Je pravda, že v mém životě se nevyskytovalo tolik katastrof. Moje dítě neucpávalo záchod, nerozsypalo mouku po kuchyni. Možná je to díky tomu, že jsem měla jenom jedno, ale naproti autorce jsem měla doma dva psi, dvě kočky a ještě fretlu. Takže méně dětí, ale více zvířat. 


Zdroj

Přesto se mi zdá, že těch katastrof bylo na jednu ženu až moc. Proto obdivuji autorku za její optimismus - pokud tedy všechny statusy jsou pravdivé. Autorka má nadhled, smysl pro humor, který je z jejich mini textů čitelný, ale i smysl pro dramatičnost. I z celkem obyčejné situace dokáže udělat na pár řádcích zábavné drama, kterému se rádi a hlasitě zasmějeme. 

Nejde o knihu, kterou čtete jedním dechem, spíš doporučuji si ji dávkovat. Pokud vám zrovna doma něco nejde, nebo se vám na procházce pes vyválel v něčem dost nechutném, tak místo nadávání stačí otevřít knihu a hned je vám líp. Nejen že někdo jiný zažívá to samé, ale mnohdy i daleko horší nehody. Proto je život hned snesitelnější a veselejší.

Doporučuju nejen všem unaveným matkám, kterým se zdá že nemohou vše zvládnout.


Za knihu k recenzi moc děkuji Knihy Dobrovský a Knihy Omega

Knihu si můžete koupit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…