Přeskočit na hlavní obsah

Rytíři z Vřesova

autor: František Niedl
nakladatelství: MOBA ( Maravská bastei)
počet stran: 280

Knížka Vás upoutá na první pohled krásnou obálkou. Při výběru první vodítko a pokud jde o dílo Františka Niedla, čtivost je zaručena.

Pomocí knihy se přeneseme na počátek čtrnáctého století, kdy život nebyl vůbec snadný. Do Čech přijíždí mladý Jan Lucenburský, aby se na žádost šlechty ujal království. Neměl to vůbec jednoduché, byl mladý a každý se ho snažil ovládat. Musel se velmi rychle zorientovat v cizím prostředí a prosadit zájmy království. Naštěstí měl dobré rádce, kteří mu zdatně pomáhali, ujmout se všech svých povinností.
Hlavními hrdiny knihy, jsou však spíše obyčejní zemané a lidé, kteří se pohybuj v pozadí. Jejich očima se podíváme na toto velmi důležité historické období našich dějin. 

Katzinger se už neotočil, jen jim zamával rukou. Těšil se domů, protože měl svoji tvrz rád - i když to nebyl žádný hrad. přízemí oytného stavení bylo zděné s roubeným patrem z klád. Spolu s ním tvořily čeledník se stájí a stodolou základ pro čtverec doplněný palisádou, která byla doplněna vnitřními ochozy. patro obytného stavení bylo patřeno střílnami. Brána byla z tlustých fošen a na střechách byly položeny šindele Ne že by dokázaly odolat ohni, přesto mu však dokázaly odolávat o něco déle než došky. 

František Niedl není žádný začátečník, ví jak má zaujmout svého čtenáře, jak pracovat se slovy, a jak dávkovat napětí. Jeho knihy se moc dobře čtou. Taky jich napsal už pěknou řádku a všechny si své čtenáře našly.

Historický román Rytíři z Vřesova nám vypráví o rodině chudých zemanů, jejichž členové významně zasáhli do osudů našich zemí. Jak to bývalo, potomstvo bylo početné, postavení se utužovalo sňatky a tak rodina byla velice rozvětvená. Všichni se navzájem museli chránit, jinak by neměli šanci přežít. V knize je proto víc hlavních postav.
Dva otcové početných rodů, se rozhodnou pro spojení pomocí svatby. Jde o domluvený sňatek, proto o lásce nemůže být řeč, ale otci se neodmlouvá. Navíc spojení sousedům zajišťuje pro obě rodiny větší bezpečí a pomoc v těžkých dobách.

Není to však jediná dějová linie, kterou v knize sledujeme. Potkáme se s mladým králem Janem, jeho rádci, s pánem z Lipé, s Petrem z Rožmberka atd. Nahlédneme  do zákulisí intrik, které rozehrávali mocní pánové našich zemí. Vzácné nebyly ani úkladné vraždy pro moc a slávu. 

Čtení mě nejvíc bavilo, když se na scéně objevil dlouho ztracený syn Wolfram. S jeho přispěním se stal děj napínavějším a dramatičtější. Wolfram byl inteligentní, statečný, spravedlivý a svou zbožnost nepřeháněl. Navíc se vůbec nebál autorit, zásadní pro něj bylo, aby jednal podle svého nejlepšího svědomí. Dalším velmi sympatickým hrdinou byl mladý Čeněk, později přezdívaný Čírek. Jeho odvážné kousky mě bavili.


Kniha je napsaná čtivě, nezdržuje se zbytečným a zdlouhavým vysvětlováním, kdo je kdo. Pomocí různých příhod nás autor vtáhl do děje a představil nám všechny postavy, které jsou pro příběh podstatné. Připravil si tak půdu pro pokračování příběhů jednotlivých hrdinů. Libilo se mi, že vykreslil dobu v celé její syrovosti a bez zbytečných příkras. Dnes se lidé snaží si historii romantizovat, ale tady je nám představena se vší surovostí.

Historické romány mám ráda. Je jasné, že ne všechny postavy jsou reálné, to ale není ani účel knihy. Jde o to poznat dobu a její představitele zase jinak, než na stránkách učebnic dějepisu.  Navíc se máme pobavita to se Františku Niedlovi povedlo.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete zakoupit ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…