Přeskočit na hlavní obsah

Velký král - audiokniha


autor: Vladislav Vondruška
namluvil: Jan Hyhlík
čas poslechu: 25 hodin 59 minut


Jde o kousek našich dějin. Dozvíme se o životě Přemysla Otakara I.. Prožijeme s ním jeho mládí, lásky, nezdary, ale i úspěchy, kterých v životě dosáhl. První setkání je dost dramatické, jde o spory které vládnou mezi příbuznými. Doslova se vžijeme do postavení mladého rytíře, spolu s ním vybojujeme nejednu bitvu. Nakoukneme za závěs intrik nejen mezi příbuznými. 

Knihy od pana Vondrušky jsou všeobecně oblíbené. Já zatím četla jen jednu a to Oldřich z Chlumu, román a skutečnost. Moc se mi líbila a tak jsem si slíbila díla tohoto autora prozkoumat hlouběji. Bylo tedy jen logické, že jsem sáhla po této audioknize. Moc mě překvapilo, že když jsem se doma pochlubila novinkou, byl nadšený nejen můj přítel, ale i moje desetiletá dcera.

Výsledek obrázku pro Vladimír vondruška Velký král

Pokud si myslíte, že historie je nudná, tak jste se ještě nesetkali se stylem vyprávění pana Vondrušky. Jeho styl vás doslova vtáhne do děje a prožíváte všechna dobrodružství spolu s  jeho postavami. Tenhle typ vyprávění miluji, nejen že se člověk pobaví, ale navíc se i poučí. Pokud by se tímto způsobem vyučovala historie, jistě by ji děti ve škole měli daleko raději. 

Ze svých školních let si něco pamatuji, ale tady se životem našeho slavného krále zabýváme opravdu podrobně. Je jasné, že ne úplně vše je čistá historie, občas si musí autor něco domyslet, například vztah mezi Přemyslem a jeho manželkou, jeho myšlenky atd. Tím ale vyprávění získává na plastičnosti. 

Přemysl se nám představí jako velmi chytrý muž, který pomocí intrik, ale taky díky vybojovaným bitvám, pomalu ale jistě upevňuje svoji pozici v zemi. Jako mladík je občas zbrklí a ve vztazích k ženám nezkušený. Proto občas udělá i hloupost. Možná i  proto je nám sympatický. Jako bojovník je nelítostný možná až krutě praktický. Věřím, že to tenkrát ani jinak nešlo. 

Nejen text je u audioknihy důležitý, jde i o podání a načtení. Tentokrát jsem nepotřebovala ani chvilku na sžití se s interpretem. Pan Hyhlík se své role ujal výborně a já si ani nedovedu představit lepšího interpreta pro tuto knihu. Načtení bylo přirozené, připomnělo mi to poslouchání pohádek v dětství. 


Pro audioknihu bych si možná přála trošku dokreslení pomocí hudby, ale jinak jsem byla velmi spokojená a to nejen já. Příběh mě moc bavil, byl zpestřený pohledem do soukromí slavných historických postav. Člověk získá ucelený pohled na naši historii. 


Audioknihu si můžete zakoupit ZDE

Za audioknihu k recenzi děkuji Audioteka.cz

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…