Přeskočit na hlavní obsah

Gerron - recenze

Gerron

autor: Charles Lewinský
překladatel: Eva Pátková
nakladatelství: Mladá fronta
počet stran: 416

Kurt Gerron, známý německý herec a režisér. Dostal od života, úspěch, slávu a bohatství. Myslel si, že on je někdo, že patří mezi elitu. Nepočítal s tím, co všechno se může stát, měl možnost uprchnout, ale nevyužil příležitosti. Do reality druhé světové války se naplno probral v Terezíně, kam byl i se svou ženou transportován. Ani zde se nechtěl vzdát, hrál divadlo, bavil diváky, tak jak na to byl zvyklí.
Dostal možnost zachránit si život, natočit propagandistický film o krásách života v Terezíně. Jeho dilema spočívalo v tom, jestli zhotovit film plný lží, nebo se vzepřít, což by znamenalo jistou cestu do Osvětimi. V roce 1944 už nikdo neměl iluze o tom, co tato cesta do pracovního tábora znamená. 

Tahle kniha mě lákala svým příběhem. Příběhem známého, milovaného a obdivovaného člověka, který se nakonec ztratil v davu. Byl jedním z mnoha. Jak se s tím dokázal vyrovnal člověk zvyklí na slávu a bohatství? 
Knihy o druhé světové válce si zařazuji ke čtení často. Člověk by měl vědět jaké hrůzy se děly. Myslím si, že pokud lidé budou znát celou pravdu o válce a holokaustu zvlášť, bude daleko menší pravděpodobnost, že se bude historie opakovat.

Charles Lewinský nám vypráví příběh jednoho člověka, jednoho herce. Podíváme se na jeho dětství, seznámíme se s jeho milovaným dědečkem. Prožijeme s Kurtem Gersonem celý život, léta školy, i první světovou válku. Tím ho začneme mít rádi a není nám lhostejný. Kdyby člověk věděl jak to skončí, chtělo by se mu vůbec začínat? Neomotal by si pupeční šňůru kolem krku, aby se uškrtil dřív, než se dostane na vzduch? Nenašel by prostředky, aby vůbec nemusel jít na start v závodě, který už předem prohrál? 
Vyprávěli mi o dítěti, které se - ještě před našim příchodem - narodilo ve vlaku z Amsterodamu do Westerborku a pro které dal Gemmeker zavolat nejlepší lékaře z města. Ošetřovatelku kojenců, která kdysi vyměňovala plínky dokonce pravé korunní princezně. Matka ostatně ještě v den svého příjezdu sem pokračovala dál na východ. Tím nepřístojným porodem uvedla do zmatku čísla na seznamu o transportu, a aby to napravila směla hned doplnit jiný seznam. 

Kniha je psaná tak, abychom ten příběh, život, prožívali. Vypravěč má nadhled, nevidí problém jen ze svého zúženého pohledu, ale nahlíží na něj komplexně. Gerron je režisér, dokáže vytvářet obrazy v daném příběhu, autor pojal děj jakoby ho režíroval. Utvářel dané téma podle své fantasie. Několikrát v knize použil větu - Stop, ale tak to nebylo. A stejnou scénu převyprávěl tak, jak se skutečně stala. Vždy mě tím překvapil, Příběh to velmi oživilo a i do budoucna, když jsem četla dál, pořád jsem přemýšlela, jestli to není zase jen šprým od režiséra. 

Gerron, jako postava mi byl sympatický. Hlavně tím, jak si uměl vymýšlet. Dokázal si stvořit svůj svět už jako malý kluk, když mu byla zima na cestě s otcem, představoval si sám sebe jako hrdinu. Ale i později, na vše se díval z nadhledu. Jako by pořád režíroval, ale tentokrát svůj život. Bohužel nevím, co vše je skutečnost a co je fantasie spisovatele.

Moc se mi líbila Gerronova žena Olga. Je taková kotva, která Gerrona vrací do reality. Ti dva, k sobě dokonale hodí. Každý by měl v životě najít svoji druhou půlku. Jestli jen část příběhu je pravda, oni dva se našli.  Když měli málo jídla, ona dokázala část svého přídělu obětovat svému partnerovi. Byla silnější, a někdy i rozumnější.

Výsledek obrázku pro gerron charles lewinsky

Některé pasáže byli velmi smutné, jiné mě pobavily. Je to dokonale napsaná kniha, příběh je zajímavý, poutavý, rozhodně rozšiřuje obzory čtenáře. Nejen, že se dozvíme nové poznatky o holokaustu, podíváme se i do zákulisí filmového natáčení. Kniha nabízí dokonalý koktejl, zábavu, poučení a skvělý čtenářský zážitek. Rozhodně vás přiměje přemýšlet a to je velmi dobře. 


Za knihu k recenzi děkuji KNIHCENTRUM.cz
Knihu si můžete koupit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…