Přeskočit na hlavní obsah

Literární spolek Laury Sněžné


Autor: Pasi Ilmari Jaaskelainen
nakladatelství: Paseka
počet stran: 320

Ella Milanová je vášnivá čtenářka a to už od malička. Čte vše, co se jí dostane pod ruku, nikdo se nediví, když se z ní stane učitelka literatury. Dokonce se rozhodne publikovat svou povídku v místním tisku. Vůbec netuší, jakou tím způsobí lavinu událostí. Ella postupně odhaluje tajemství, která se všichni snaží skrýt. 

Pamatovala si jak voněla tráva, když ležela na trávníku a četla si knihu pohádek. Vybavila si vůni otcova potu, když se po dlouhém běhu posadil vedle ní na pohovku. Našla i vůni nedělní kávy a čerstvě upečené buchty, i vůni toho modrého krému, kterou ji matka při nemoci roztírala na prsou a na zádech. 
Ella Milanová vzpomínala s největším nasazením. Snažila se kolem vůní vystavět trojrozměrné obrázky a rozpohybovat je. Bušila do své paměti jako do vrtošivého automatu na kávu, ale z minulosti se jí navraceli jen drobné střípky. Kdyby se všechny její vzpomínky z doby mezi narozením a konfirmací seřadily za sebou, vznikl by z nich nanejvýš desetiminutový krátký film - zrnitý a zmatený a nepřesný. 


Na knihu Literární spolek Laury Sněžné jsem se moc těšila. Rozporuplné reakce čtenářů mě jen utvrdili v tom, udělat si na dílo vlastní názor. Mám ráda, když si spisovatel hraje se slovíčky, skládá je do zajímavé mozaiky a když je v nich i myšlenka jsem velmi spokojená. Tohle všechno mi kniha splnila. Ella přemýšlí o smyslu života, o sobě samé, ale i o společnosti, literatuře, rodině... 

Ella je zastupující učitelka. Po studiu na vysoké škole se vrhla do práce.  Osud  ji dopřál na čas zaměstnání v rodném městě, neváhala a přijala ji. Jako učitelka literatury se náhodou dostane ke knize, jejíž obsah je mírně řečeno zvláštní. Děj všeobecně známé knihy od Dostojevského se změní. Jak je to možné? Je to jen vtip, který si na ní někdo připravil, nebo náhoda? 
Ella se rozhodne zjistit, jak je možné změnit děj knihy. Začne pátrat po jejím původu, ale nikdo ji to nedokáže, nebo nechce vysvětlit. Při svém pátrání zjistí, že změněný obsah jedné knihy není jediná záhada, která se vyskytuje v městečku Zaječín. 

V knize je plno krásných nápadů. No jen si představte, že by jste si vzali známou knihu, např. Pýchu a předsudek a najednou by se pan Darcy místo Elizabeth zamiloval do Jane? Nebo kdyby si Elizabeth vzala Collinse? Děj by se změnil a už by to nebyla kniha, kterou všichni známe.Není to jediný dobrý nápad, líbila se mi HRA, kterou spolu spisovatelé hrají, záhada psů, kteří utíkají atd. 

Kniha se nečte lehce a ani po přečtení se vám nevykouří hned z hlavy. Spisovatelé se v knize změnili na pouhé polykače lidských příběhu a neúprosné sběrače pocitů, které potřebují pro svojí literární tvorbu. Kniha je plná fantazie a tajemna. Pořád jsem čekala, kdy na mě vykoukne trpaslík, vodník nebo víla. Všechno je jen naznačené, každý čtenář si může domyslet trochu příběhu jen sám pro sebe. Záleží na fantazii čitatele. 

Za knihu k recenzi děkuji Palmknihy
Knihu si můžete pořídit Zde
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…