Přeskočit na hlavní obsah

Svině


Napsal: Carl-Johan Vallgren
Nakladatelství : MOBA (Moravska bastei)
Počet stran: 368

Detektivky jsou žánrem, který jsem objevila docela nedávno. Kniha Svině má nejen detektivní námět, ale může se řadit i mezi thrillery. Obálka mě zaujala stejně jako anotace a tak jsem se rozhodla dát knize šanci.

Jorman si žije poměrně klidným životem. Jeho minulost zločince, který byl v neustálém napětí a pořád před něčím prchál, mu začíná chybět. To je možná důvod, proč se nechá zlákat na svou poslední akci - přepadení transportu peněz. Jenže loupež se nepovede a Jorma se musí skrývat. Něco se nepovedlo - někdo je musel zradit, ale kdo a proč?

Danny je bývalý feťák, který dostal chuť na dávku. Proto vyhledá svého kamaráda Ramóna. Navštíví ho, dostane pár dávek, ale zatím své chuti odolá. Zajímá ho, jak Ramón žije a odkud vzal peníze na svůj nový obchod s narkotiky. Když ho najde mrtvého, nedá mu to a začne pátrat. Teď už mu nestačí zjistit kde vzal Ramón peníze, ale musí vědět i kdo ho zabil.

Eva je státní zástupkyně. její práce je pro ní skoro jako droga. Zná to, protože kdysi byla závislá a pohybovala se v špatné společnosti. Dokázala však na sobě zapracovat a vyhrabat se ze dna. plno nectností ji ale zůstalo. Jak se do vyšetřování zaplete právě ona?

Šlo to rychle, ještě ani nebyli na místě a Lindros už zatarasil transportu cestu svým autem. Otevřel dveře, vypálil pět šest ran ke stropu a řval jako šílenec. Jorma neohrabaně vzal pytlík s trhavinou, slyšel, jak pneumatiky zaskřípěly o podlahu, když Zoran sešlápl plyn na doraz.
Posádka vystoupila z auta s rukama nad hlavou.Mladý kluk, tvářil se šokovaně. A muž ve středním věku se slzami v očích. Jako by se čas zastavil a všechno kolem dál běželo, bez chronologického sledu, bez příčin a následků.


Sledujeme tři dějové linie, které se na konci krásně protknou. Jorman, Danny a Eva mají společnou minulost a život je zase přivede k sobě. Dostaneme se s nimi mezi feťáky, obchodníky s bílým masem, mafiány i prostitutky. Jde o prostředí velmi kruté a nebezpečné. Naštěstí naši hrdinové se v něm umí pohybovat. Píšu hrdinové, ale tentokrát se nejedná o klasické kladné hrdiny, s kterých by jsme si měli brát příklad. Nejednají vždy správně a podle zákona. Věří na odplatu - zub za zub, oko za oko, a řídí se pouze zákony, které si sami určili.


Svině vypráví příběh ze světa zločinu, je dostatečně reálný a možná až moc krutý. Kniha je plná akce a zvratů a proto se velmi dobře čte. Přesto, že je v ní popisováno nelítostné násilí a prostředí plné drog, prostituce  a korupce, dají se v ní najít jiskřičky naděje pro všechny zúčastněné. Největším tématem je obchod s bílým masem, kdy jsou ženy poníženy na úroveň zvířat, která se dají velmi dobře využít. Autor naráží i na téma nelegálního přistěhovalectví, které s sebou nese i nebezpečí většího výskytu kriminality.

Knihu doporučuji pro její akční vyznění. Budete se u ní bavit, i přes temnotu která z ní vystupuje.


Karl Johan Vallgren je nejen spisovatel, ale i hudebník a příležitostný herec. Vydal deset knih, které se těší velké popularitě. Jeho knihy se překládají do 25 jazyků a slaví velký úspěch po celém světě.
Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete pořídit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…