Přeskočit na hlavní obsah

Vor v zakone


Napsal: Vítězslav Jareš
Nakladatelství: MOBA (Moravská bastei)
Počet stran: 384

V nové knize Vitězslava Jareše Vor v zakone, se opět setkáváme s kapitánem Karlem Krolem a jeho spolupracovnicí Martinou Majerovou. Tentokrát nás vyšetřování zavede do prostředí ruskojazyčné mafie. Útvar pro odhalování organizovaného zločinu po nich jde již delší dobu a tak mezi ně nasadí svého agenta. Mafie však má prsty všude. Možná díky agentově nepozornosti, nebo po upozornění podplacených osob, je agent odhalen. Karel Krol chce smrt svého přítele pomstít a neváhá díky tomu porušit pár pravidel. 

Následující den se zastavil v Lucerně v kavárně kina nervózní muž, který klopil hlavu a snažil se tvářit nenápadně. Objednal si kávu a předstíral, že čte noviny, přitom se přes jejich okraj rozhlížel kolem. Články ho vůbec nezajímaly, jen občas převrátil stránku. Vystresovaně si kousal do rtů, kdyby ho někdo sledoval a zjistil, co tam pohledává, bez milosti by ho zabili. Nejdřív by ho odvezli na odlehlé místo, mučili ho a potom by mu  prořízli hrdlo a vyndaly skrz ránu jazyk. Tento postup byl dobře známý. Tak se zacházelo s práskači. Pohyboval se na tenkém ledě. 

Děj se odehrává převážně v Praze. Prostředí mafie - prostituce, drogy, krádeže aut. Velmi dobře propracovaná struktura, jejímž hlavním cílem je vydělat co nejvíce peněz. Vše se řídí podle přísných pravidel. Jakmile se do této organizace někdo dostane, není již cesty zpět. Pokud se policie snaží rozkrýt zločin, jde proti lidem, ale i moci peněz, které dokáži přimět ke spolupráci skoro každého. A s tím se rozhodl kapitán Karel Krol, spolu se svým týmem, bojovat. 


Po smrti svého přítele, se pro něj boj proti mafii stal téměř osobní záležitost. Zvlášť má spadeno na šéfa mafie v Praze, tak zvaného vora v zakone, který vše řídí. Snaží se najít náhradu za svého přítele, který by mu pomohl se získáním důkazů, které potřebuje k obvinění jednotlivých členů organizace. Je to pro něj tak důležité, že kašle na pravidla a nestydí se použít ani falešné sliby a lži. 

Hlavní postavou v knize je Dan. Jde o bývalého člena elitní speciální vojenské jednotky. Na misi v Afghánistánu se zranil a tak musel svou milovanou jednotku opustit. Tím ztratil nejen své kamarády a práci, ale i své poslání. Aby toho nebylo málo, po návratu zjistí, že ho opustila manželka. Našla si nového přítele a Dan zůstal sám. Proto souhlasil s nabídkou Karla Krola a stane se členem mafie. Je to velmi nebezpečná role a navíc Karel Krol k němu není až tak upřímný jak by měl. 

Tentokrát mi byl nejvíc sympatická právě Dan. Je to člověk, který má své problémy, ale snaží se jednat čestně a dělat to co je správné. Nejde mu jen o vlastní prospěch a pojmy jako čest a věrnost mu nejsou cizí.  Kapitán Karel Krol s jeho neférovým jednáním to tentokrát u mě prohrál. Měl by symbolizovat kladného hrdinu, ale tentokrát se mu no nedařilo. Ani v minulém dílu nebylo vše kolem něj úplně čisté, ale teď to opravdu přehnal. Jde mu jen o to, aby pomstil svého kamaráda a nezáleží mu na bezpečnosti svých spolupracovníků. Martina Majerová se v tomto díle moc neprojevuje.  

Kniha je napsaná velmi poutavě. Nenechá vás vydechnout, pořád se něco děje. Má to tu správnou dynamiku. Postavy jsou dostatečně uvěřitelné, stejně jako děj knihy. Občasný popis mučení je v celkovém popisu potřebný pro utváření té správné atmosféry. Vysvětlení struktury mafie a jejich organizace mě vůbec nenudilo. Autor ho zařadil ve správný okamžik, pro vyjasnění jednotlivých událostí. Trochu mě překvapil začátek, jehož oprávněnost k zařazení do knihy, jsem pochopila až ke konci příběhu. 

Přes to, že kniha má téměř čtyři sta stran, přečetla jsem ji velmi rychle. Musíte zkrátka vědět, jak děj pokračuje a jestli to ten váš oblíbenec přežije a jak to s ním bude dál. Vitězslav Jareš se tímto stává jedním z mých oblíbených spisovatelů. 

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete pořídit ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…