Přeskočit na hlavní obsah

Sběratel mušlí


Napsal: Anthony Doerr
Nakladatelství: MOBA (Moravská bastei)
Počet stran:  240 

Kniha Sběratel mušlí Anthonyho Doerra je sbírka osmi povídek. Každá z nich nám představuje jeden lidský příběh v celé jeho šíři. Potkáme slepého muže, který život zasvětil své vášni pro mušle a jejich poznání, lovce, který miluje divokou přírodu a vše co k ní patří. Liberijce, který utíká ze své země sužované válkou, pro něhož je velmi těžké najít své místo v novém, neznámém světě atd. Autora nezajímá popsat co nejbizarnější a nejzajímavější příběh. Hlavní pro něj je popis pocitů jednotlivých postav. To přináší povídkám zvláštní kouzlo a dává jím to jedinečnou atmosféru, která nás vtáhne a nepustí. 

Přešel další rok. Zdálo se mu o ní. Zdálo se mu, že jí narostla velká a krásná motýlí křídla a že na nich obletěla celý svět a fotografovala při tom vulkanické mraky nad havajskou kalderou, obláčky kouře od bomb padajících na Irák, pokřivené průhledné pruhy polární záře vysoko nad Islandem. Zdálo se mu, že ji chytil, když prolétala lesem - jeho paže se proměnily na velké sítě na motýly, a zrovna když se chystal ji do nich polapit, probudil se s úplně staženým hrdlem.
Povídka jako zvláštní literární útvar, který má jen velmi malý prostor pro to, aby své čtenáře  vtáhl do děje. Ne vždy se to povede. Anthony Doerr je jedním z autorů, který dokáže i na tak malém prostoru zaujmout. Jeho mistrovství v popisu vnitřních pocitů postav nás dokáže okouzlit. Představuje nám přírodu v celé její divokosti, nezdolnosti a schopnosti přežít. V každém příběhu se projeví vztah mezí ní a člověkem.


Každá povídka nás zavede ne jiné místo, žijí tam jiní živočichové a i příroda je jiná. Každé místo má svou nezapomenutelnou atmosféru, kterou autor dokonale vystihl. Do všech svých příběhu dokázal propašovat velmi silné emoce. Donutil čtenáře přemýšlet nad pocity, které v něm vyvolal. 

V knize najdete všechno přátelství, lásku, věrnost, zradu, smrt i život. Najdete v nich radost, ale i smutek, zklamání i naději. Každý si určitě najde svou oblíbenou postavu, svou oblíbenou povídku. Co vám můžu garantovat, knihu nedokážete okamžitě pustit z hlavy. Budete o ní přemýšlet, možná se k některým pasážím budete vrace, rozhodně na ni hned nezapomenete. 

Mě se líbilo hodně povídek, ale nejvíc na mě zapůsobila poslední povídka Mkondo. Mladý muž se zamiluje do dívky z Tanzánie. Vezme si ji za ženu a odveze si jí domů do Ohia. Ohaio a Tanzánie jsou dva různé světy. Oba si myslí, že láska vše překoná a zpočátku se zdá, že mají pravdu. Bohužel časem je stesk po domově a volnosti pro ženu zásadní a nedokáže si najít nic, co by ji zkrátilo dlouhé dny. Je to nádherně popsaná ukázka vnitřního boje. Jsme neštastní, ale zásadně změnit zaběhnutý řád života je velmi těžké.

Pokud budete mít možnost si knihu přečíst, neváhejte. Je to krásný čtenářský zážitek.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete pořídit ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…