Přeskočit na hlavní obsah

Lovci duchů


Napsal: Neil Spring
Nakladatelství : Omega
Počet stran: 448

Název knihy - Lovci duchů - slibuje pěkně strašidelné počtení. Občas je fajn, moci se hezky bát. Já jsem asi  víc citlivá a proto jsem mohla knihu číst jen za plného světla, a když byl někdo doma. Jinak jsem se bála každého zvuku, který se občas ozve ve starém domě. 

Příběh vypráví Sára Greyová, která nám zprostředkovává pohled na svůj život, jako asistentky londýnského lovce duchů. Harry Price je přesvědčen o tom, že dokáže přijít na kloub jakékoli záhadě. Na vše se snaží najít logické vysvětlení. Tajemné úkazy řeší pomocí moderní vědy. Velmi dobře se mu daří, dokud nenarazí na případ tajemné fary v Borley. Tady se dějí opravdu velmi záhadné jevy. Ztrácí se věci, aby se pak objevily na jiném místě, jdou slyšet zvláštní zvuky a navíc se zjevuje tajemná jeptiška. V celém domě je podivná atmosféra, která zapůsobí i na samotného lovce duchů.Nádobka s pepřem, která stála na stole před námi, se chvěla. Nikdy jsem neviděla nic tak podivného. Aby toho nebylo dost, bílé víno v Priceově sklenici před pár minutami se změnilo v inkoustově červené. 
"Dobrý bože," řekl reverend Smith a rychle se pokřižoval. 
Všichni kromě Price rychle vstali a začali couvat od stolu. s očima upřenýma na nádobku s pepřem. Poskakovala kolem stolu a zastavila se na protějším konci, přesně před Wallem. Uskočil vyděšeně zpátky. "Tady! Vidíte to, pane Price!" vykřikl. "Ty věci se dějí."


Kniha vychází ze života a práce Harryho Price. Byl to badatel, který se zajímal o parapsychologické jevy. Získal velkou slávu odhalováním podvodů při veřejných vystoupeních tzv. médií. Nejvíce věhlasu získal vyšetřování nejstrašidelnějšího domu v Anglii. Šlo o tajemnou faru v Borley, kde se zjevovala tajemná jeptiška, kolem se projížděl kočár, který řídili bezhlavý muži atd. Nejhorší však je tajemné prokletí, které zasáhne každého, kdo se v domě zdržuje. 

Sára Greyová  se vrací z Francie, kde pracovala jako modelka, za svou matkou. Je rok 1926, lidé se snaží vyrovnat se ztrátou, kterou utrpěly v důsledku války. V Londýně se rozmáhá  pořádání různých seancí, při kterých se pozůstalí snaží spojit se svými zemřelými příbuznými. I Sářina matka propadla kouzlu médií. Navštěvuje pochybné schůzky, jen proto, aby se dokázala vyrovnat se ztrátou svého muže. Sára s tím nesouhlasí, přesto na jednu takovou schůzku matku doprovází, a právě tady potkává svého osudového muže Harryho Price. Ten ji nabízí práci asistentky, a Sára po krátkém váhání přijímá. Tím ji začíná nový život plný vzrušení, nočních výprav, cestování a hlavně práce. Díky tomu zapomněla na své přátele, svůj osobní život a zcela se oddala své práci a svému zaměstnavateli. 
Sára se cítila celkem spokojená. Naplňovala ji její práce, i když její osobní život doslova umíral. Zlom nastal při jejich pátrání po tajemství fary v Borley. Dům, který měl velmi zvláštní atmosféru, dokázal, že se v něm dějí prazvláštní úkazy. Podivné zvuky, předměty, které se objevovaly a zase mizely, tajemné nápisy .. Bohužel ani po odjezdu z fary, podivné jevy neustávaly. Tajemné prokletí zasáhlo i Sáru a její život. 


Kniha mě chytla od první stránky. Někdy bylo trochu obtížnější se ve spleti událostí a různých teorií vyznat, ale jako celek se příběh ukázal dobře domyšlený. V některých okamžicích jsem se opravdu bála a stala jsem se daleko citlivější k různým zvukům kolem mě. Nejde o žádný krvák, strach vyplývá z náznaků a představování si vlastních dovětků navíc, k tomu co bylo napsáno. Základní fakta vychází ze skutečných událostí, to vede čtenáře k dalšímu studiu paranormálních jevů. Zajímalo mě, jak to bylo s nejstrašidelnějším domem v Anglii doopravdy. 

Hlavní postava slečny Greyové je tak trochu nemastná neslaná. Mám asi raději trochu akčnější hrdinky. Tolik let miluje svého šéfa a nic nepodnikne. Nesnaží se pohnout z místa a raději setrvává v nepohodlné pozici. Když se jí naskytne možnost z nerovného vztahu uniknout, neudělá to. Naproti tomu Harry Price je vykreslen jako sobec, který nedokáže vnímat city jiných lidí. 

V knize je zachycena i atmosféra doby mezi první a druhou válkou. Trochu mě mrzely odmlky a přesuny v časech, kdy se přeskočilo několik let. Plno věcí bylo jen naznačeno a čtenář si je musel domyslet, aby byla návaznost dodržena. Nakonec vyústění nenechá nikoho na pochybách o tom co vše se událo a proč se Sára zachovala tak zvláštním způsobem. Zaplnila se hluchá místa a události zapadly do skládanky příběhu. I to dávalo knize její zvláštní kouzlo. 

Čtení jsem si užila, krásně jsem se u toho bála. Knihu doporučuji i těm, kteří nejsou zrovna zaměření na duchařské historky. Rozhodně se pobavíte. 

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Omega a

 knihkupectví Knihy Dobrovský

Knihu si můžete zakoupit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…