Přeskočit na hlavní obsah

Lovci duchů


Napsal: Neil Spring
Nakladatelství : Omega
Počet stran: 448

Název knihy - Lovci duchů - slibuje pěkně strašidelné počtení. Občas je fajn, moci se hezky bát. Já jsem asi  víc citlivá a proto jsem mohla knihu číst jen za plného světla, a když byl někdo doma. Jinak jsem se bála každého zvuku, který se občas ozve ve starém domě. 

Příběh vypráví Sára Greyová, která nám zprostředkovává pohled na svůj život, jako asistentky londýnského lovce duchů. Harry Price je přesvědčen o tom, že dokáže přijít na kloub jakékoli záhadě. Na vše se snaží najít logické vysvětlení. Tajemné úkazy řeší pomocí moderní vědy. Velmi dobře se mu daří, dokud nenarazí na případ tajemné fary v Borley. Tady se dějí opravdu velmi záhadné jevy. Ztrácí se věci, aby se pak objevily na jiném místě, jdou slyšet zvláštní zvuky a navíc se zjevuje tajemná jeptiška. V celém domě je podivná atmosféra, která zapůsobí i na samotného lovce duchů.Nádobka s pepřem, která stála na stole před námi, se chvěla. Nikdy jsem neviděla nic tak podivného. Aby toho nebylo dost, bílé víno v Priceově sklenici před pár minutami se změnilo v inkoustově červené. 
"Dobrý bože," řekl reverend Smith a rychle se pokřižoval. 
Všichni kromě Price rychle vstali a začali couvat od stolu. s očima upřenýma na nádobku s pepřem. Poskakovala kolem stolu a zastavila se na protějším konci, přesně před Wallem. Uskočil vyděšeně zpátky. "Tady! Vidíte to, pane Price!" vykřikl. "Ty věci se dějí."


Kniha vychází ze života a práce Harryho Price. Byl to badatel, který se zajímal o parapsychologické jevy. Získal velkou slávu odhalováním podvodů při veřejných vystoupeních tzv. médií. Nejvíce věhlasu získal vyšetřování nejstrašidelnějšího domu v Anglii. Šlo o tajemnou faru v Borley, kde se zjevovala tajemná jeptiška, kolem se projížděl kočár, který řídili bezhlavý muži atd. Nejhorší však je tajemné prokletí, které zasáhne každého, kdo se v domě zdržuje. 

Sára Greyová  se vrací z Francie, kde pracovala jako modelka, za svou matkou. Je rok 1926, lidé se snaží vyrovnat se ztrátou, kterou utrpěly v důsledku války. V Londýně se rozmáhá  pořádání různých seancí, při kterých se pozůstalí snaží spojit se svými zemřelými příbuznými. I Sářina matka propadla kouzlu médií. Navštěvuje pochybné schůzky, jen proto, aby se dokázala vyrovnat se ztrátou svého muže. Sára s tím nesouhlasí, přesto na jednu takovou schůzku matku doprovází, a právě tady potkává svého osudového muže Harryho Price. Ten ji nabízí práci asistentky, a Sára po krátkém váhání přijímá. Tím ji začíná nový život plný vzrušení, nočních výprav, cestování a hlavně práce. Díky tomu zapomněla na své přátele, svůj osobní život a zcela se oddala své práci a svému zaměstnavateli. 
Sára se cítila celkem spokojená. Naplňovala ji její práce, i když její osobní život doslova umíral. Zlom nastal při jejich pátrání po tajemství fary v Borley. Dům, který měl velmi zvláštní atmosféru, dokázal, že se v něm dějí prazvláštní úkazy. Podivné zvuky, předměty, které se objevovaly a zase mizely, tajemné nápisy .. Bohužel ani po odjezdu z fary, podivné jevy neustávaly. Tajemné prokletí zasáhlo i Sáru a její život. 


Kniha mě chytla od první stránky. Někdy bylo trochu obtížnější se ve spleti událostí a různých teorií vyznat, ale jako celek se příběh ukázal dobře domyšlený. V některých okamžicích jsem se opravdu bála a stala jsem se daleko citlivější k různým zvukům kolem mě. Nejde o žádný krvák, strach vyplývá z náznaků a představování si vlastních dovětků navíc, k tomu co bylo napsáno. Základní fakta vychází ze skutečných událostí, to vede čtenáře k dalšímu studiu paranormálních jevů. Zajímalo mě, jak to bylo s nejstrašidelnějším domem v Anglii doopravdy. 

Hlavní postava slečny Greyové je tak trochu nemastná neslaná. Mám asi raději trochu akčnější hrdinky. Tolik let miluje svého šéfa a nic nepodnikne. Nesnaží se pohnout z místa a raději setrvává v nepohodlné pozici. Když se jí naskytne možnost z nerovného vztahu uniknout, neudělá to. Naproti tomu Harry Price je vykreslen jako sobec, který nedokáže vnímat city jiných lidí. 

V knize je zachycena i atmosféra doby mezi první a druhou válkou. Trochu mě mrzely odmlky a přesuny v časech, kdy se přeskočilo několik let. Plno věcí bylo jen naznačeno a čtenář si je musel domyslet, aby byla návaznost dodržena. Nakonec vyústění nenechá nikoho na pochybách o tom co vše se událo a proč se Sára zachovala tak zvláštním způsobem. Zaplnila se hluchá místa a události zapadly do skládanky příběhu. I to dávalo knize její zvláštní kouzlo. 

Čtení jsem si užila, krásně jsem se u toho bála. Knihu doporučuji i těm, kteří nejsou zrovna zaměření na duchařské historky. Rozhodně se pobavíte. 

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Omega a

 knihkupectví Knihy Dobrovský

Knihu si můžete zakoupit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…