Přeskočit na hlavní obsah

Z tebe peklo ráj - Václav Gruber


Napsal: Václav Gruber
Nakladatelství : MOBA (Moravská bastei)
Počet stran : 240

Moc ráda poznávám díla českých spisovatelů. Proto pro mě byla volby knihy Z tebe peklo ráj od Václava Grubera od začátku jasná. Zkoumání nových knih, je stejné jako získávání nových zážitků. Než knihu otevřete, netušíte, co v ní můžete najít. 

Erika je úspěšná atraktivní žena. Má za sebou nevydařené manželství a řadu vztahů, proto se raději věnuje kariéře, a když zatouží po mužské náruči, řídí se pravidlem: Co je v domě, není pro mě. A tak se důkladně vyhýbá vztahům se spolupracovníky a pacienty. Zaskočí ji však něco úplně jiného - původně zamýšlené povyražení s o mnoho let mladším Lukášem se jí totiž začíná vymykat z rukou.

Trochu mě překvapilo, že si autor vybral za hlavní hrdinku ženu a celou knihu vyprávěl z jejího pohledu. Málo který muž si troufne říct, že rozumí ženám. Přesto jsem se necítila podvedená. Pocity a postoje Eriky, byly věrohodné. Vlastně jsem si při čtení knihy ani neuvědomovala, že to napsal muž.

Erika je velmi úspěšná žena, vlastně ve své kariéře dosáhla všechno co chtěla. Její práce ji baví, pracovně se cítí zcela naplněná. Přesto, že má velkou odpovědnost a v práci je často pod velkým tlakem, neměnila by. Je atraktivní, o nápadníky nemá nouzi. Muži jí nadbíhají a rozmazlují, ale toho pravého muže Erika pořád ještě hledá. S přibývajícím věkem začíná pociťovat prázdnotu svého bytu, a potřebu někoho, komu může vypovědět všechny svoje problémy a starosti. 

Naštěstí má Erika přátele, ke kterým může přijít kdykoli pro radu a útěchu. Při hledání toho pravého, jsou najednou v hledáčku rovnou dva. Mladý student a postarší architekt. Přesto, že je Erika moderní žena, nedovede si představit svoji budoucnost po boku mnohem mladšího muže. Zdá se, že její volba bude jasná, přesto není vždy vše tak jasné. 

Kniha pro mě byla spíše odpočinková četba. Žádné převratné myšlenky od ní nečekejte. Díky většímu fondu písma se čte skoro sama. Postavy jsou nekomplikované, každá má svou roli. Děj je jednoduchý, ke konci se to trochu zamotává, na můj vkus až moc vykonstruovaně. Připadlo mi to, jako by to chtěl autor trochu uměle nastavit a přidat tam trochu toho dramatu. Já bych si ho mohla klidně odpustit.

Ženské postavy jsou zde popisované jako trochu lehkovážné, co se týká vztahů. Není problém mít najednou víc milenců, kteří o sobě vědí. Nebo spát s mužem, který je ženatý a má více milenek. Z mých zkušeností, jsou ženy spíše majetnické a chtějí mít muže jen pro sebe. Povahou mě tedy žádná z postav neupoutala. 

Ocenit musím hlavně popis nemocničního prostředí a taky měst, ve kterých se příběh odehrává. Také popis míst, ve kterých se hlavní postava pohybuje se mi moc líbil. 

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete pořídit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…