Přeskočit na hlavní obsah

Z tebe peklo ráj - Václav Gruber


Napsal: Václav Gruber
Nakladatelství : MOBA (Moravská bastei)
Počet stran : 240

Moc ráda poznávám díla českých spisovatelů. Proto pro mě byla volby knihy Z tebe peklo ráj od Václava Grubera od začátku jasná. Zkoumání nových knih, je stejné jako získávání nových zážitků. Než knihu otevřete, netušíte, co v ní můžete najít. 

Erika je úspěšná atraktivní žena. Má za sebou nevydařené manželství a řadu vztahů, proto se raději věnuje kariéře, a když zatouží po mužské náruči, řídí se pravidlem: Co je v domě, není pro mě. A tak se důkladně vyhýbá vztahům se spolupracovníky a pacienty. Zaskočí ji však něco úplně jiného - původně zamýšlené povyražení s o mnoho let mladším Lukášem se jí totiž začíná vymykat z rukou.

Trochu mě překvapilo, že si autor vybral za hlavní hrdinku ženu a celou knihu vyprávěl z jejího pohledu. Málo který muž si troufne říct, že rozumí ženám. Přesto jsem se necítila podvedená. Pocity a postoje Eriky, byly věrohodné. Vlastně jsem si při čtení knihy ani neuvědomovala, že to napsal muž.

Erika je velmi úspěšná žena, vlastně ve své kariéře dosáhla všechno co chtěla. Její práce ji baví, pracovně se cítí zcela naplněná. Přesto, že má velkou odpovědnost a v práci je často pod velkým tlakem, neměnila by. Je atraktivní, o nápadníky nemá nouzi. Muži jí nadbíhají a rozmazlují, ale toho pravého muže Erika pořád ještě hledá. S přibývajícím věkem začíná pociťovat prázdnotu svého bytu, a potřebu někoho, komu může vypovědět všechny svoje problémy a starosti. 

Naštěstí má Erika přátele, ke kterým může přijít kdykoli pro radu a útěchu. Při hledání toho pravého, jsou najednou v hledáčku rovnou dva. Mladý student a postarší architekt. Přesto, že je Erika moderní žena, nedovede si představit svoji budoucnost po boku mnohem mladšího muže. Zdá se, že její volba bude jasná, přesto není vždy vše tak jasné. 

Kniha pro mě byla spíše odpočinková četba. Žádné převratné myšlenky od ní nečekejte. Díky většímu fondu písma se čte skoro sama. Postavy jsou nekomplikované, každá má svou roli. Děj je jednoduchý, ke konci se to trochu zamotává, na můj vkus až moc vykonstruovaně. Připadlo mi to, jako by to chtěl autor trochu uměle nastavit a přidat tam trochu toho dramatu. Já bych si ho mohla klidně odpustit.

Ženské postavy jsou zde popisované jako trochu lehkovážné, co se týká vztahů. Není problém mít najednou víc milenců, kteří o sobě vědí. Nebo spát s mužem, který je ženatý a má více milenek. Z mých zkušeností, jsou ženy spíše majetnické a chtějí mít muže jen pro sebe. Povahou mě tedy žádná z postav neupoutala. 

Ocenit musím hlavně popis nemocničního prostředí a taky měst, ve kterých se příběh odehrává. Také popis míst, ve kterých se hlavní postava pohybuje se mi moc líbil. 

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete pořídit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…