Přeskočit na hlavní obsah

Faktor Churchill - audiokniha


Autor: Boris Johnson
Interpret: Pavel Rímský
Vydavatel: Audiotéka
Délka : 14 hodin a 28 minut

Životopis tohoto slavného  muže jsem si vybrala jako inspiraci. Co všechno vedlo Churchilla k jeho rozhodnutím, jaké měl dětství, dospívání, zajímal mě jeho vztah k ženám. Winston Churchill pro nás není neznámou osobností. Tak asi jako každý, plno věcí z jeho života už jsem znala před poslechem audioknihy, přesto jsem se dověděla plno novinek, které nejsou až tak všeobecně známé. 

Další věc, která mě na tomto díle zaujala je její autor. Boris Johnson je výrazná osobnost, která zasáhla do politiky své země. Jako starosta Londýna byl taky dost slyšet, po brexitu se vyhoupl na společenském žebříčku ještě víš a od 13. července se stává ministrem zahraničí. Proto mě dost překvapilo, že měl ještě čas sbírat informace a psát knihu. Byla jsem zvědavá jak mu to šlo. 

Moc se mi líbilo množství informací, které jsem se o životě známého politika dozvěděla. Například jeho dětství a dospívání pro mě bylo doposud kapitolou zcela neznámou. Zajímavý byl jeho vztah k rodičům, zvláště pak k otci. Tyto vztahy jsou často problematické, a často výrazně formují osobnost člověka. Zaujal mě komplikovaný vztah Churchulla k ženám, jeho láska k letadlům a jeho řečnické umění.Winston Churchill byl rozporuplnou osobností. Měl své slabé i silné stránky. Co se mu nedá upřít je, že na sobě neustále pracoval. I přes neúspěchy, které ho v životě potkali se nevzdal a o svou pozici na slunci tvrdě bojoval. Povedlo se mu zapsat se do dějin. Bojoval ve dvou světových válkách, je označován za jednoho z nejlepších řečníků, získal Nobelovu cenu za literaturu, prošel řadou významných politických funkcí ve své zemi a publikoval velkou řadu knih. Moc se mi líbilo literární zpracování životopisu tohoto slavného politika. Nejedná se o strohý, chronologický výpis životních událostí. Boris Johnson dokázal do životopisu vpravit i humor. Neuslyšíte pouhý výčet pozitivních stránek osobnosti Churchilla, autor si posvítil i na jeho slabé stránky, i když z jeho slov a myšlenek je zřejmé, že mu jeho  chyby velmi rád odpustí. Na každý jeho omyl dokáže najít ospravedlnění. V audioknize autor upozorňuje na velkou lásku Churchilla k alkoholu, jeho vypočítavost, neloajálnost kdy měnil politické strany podle toho, co bylo pro něj výhodnější, i jeho omyly, kterých se ve svých funkcích dopustil. Dokázal však do textu vpravit plno zajímavých maličkostí, které nám Chiuchilla zlidšťují a tím je nám velmi sympatický. 

Co se týče zpracování audioknihy, byla jsem s poslechem velmi spokojená. Chvilku jsem si opět musela zvykat na hlas pana Rímského, a jeho tempo čtení. Ale po chvíli jsem se zaposlouchala a vše bylo v pořádku. Hluboký hlas mě přesvědčil a mohla jsem se soustředit na text. Bylo poznat, že pan Rimský do čtení dal duši, jeho přednes byl strhující a dodal knize život. 

Audioknihu určitě doporučuji a to nejen pro její velmi zajímavý obsah, ale i pro výborné zpracování. 

Za poskytnutí audioknihy k recenzi děkuji Audioteka.cz


Pořídit si jí můžete ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…