Přeskočit na hlavní obsah

Breviář pozitivní anarchie-Vlastimil Vondruška


Napsal: Vlastimil Vondruška
Nakladatelství: MOBA (Moravská bastei)
Počet stran: 335

Knihy spisovatele Vlastimila Vondrušky mám ráda a čtu je velmi často. S radostí se podívám do historie naší země a dozvím se zajímavosti o životě běžných lidí, měšťanů i šlechticů pomocí smyšleného zajímavého příběhu.  Kniha Breviář pozitivní anarchie je z jiného soudku. V této knize nenajdete smyšlený příběh, jde o soubor úvah na aktuální události v Evropě. 

I když by asi přesnější název pro tuto knihu byl Ideologie v době uprchlické krize, nechci být konjunkturální a podbízet se bulvárně laděným titulem. Snažil jsem se, aby kniha byla maximální míře objektivní. Jde totiž o hodně, i když si to možná neuvědomujeme. Snesl jsem - jak doufám - věrohodná fakta o tom, že cesta, kterou v posledním desetiletí kráčí evropská společnost, opakuje fatální chyby našich předků. Mnohé z toho se nám samozřejmě líbit nemusí, ale Adam a Eva byli kdysi vyhnáni z ráje a od té doby se nikomu nepodařilo tam vrátit. A rozhodně se to nepovede ani smrští nesmyslných kroků, impotentních nařízení a amatérských rozhodnutí současných vládců. naše momentální směřování nevede do ráje, ale do pekla. Přesto tahle kniha nešíří poplašné zprávy, ale je pouhou historickou analýzou.

Tentokrát se autor zaměřil na současné problémy společnosti a porovnával je s podobnými problémy, které řešili lidé v minulosti. Pomocí ohlédnutí do historie si můžeme vzít příklad z toho, jak se s jednotlivými situacemi vypořádali a jaký to mělo dopad na jejich život. Souhlasím s tvrzením, že historie se opakuje. Proto by jsme ji měli znát a poučit se z ní. 

Kniha je rozdělená do pěti kapitol. Dějepis trochu jinak, Dějiny versus ideologie, Demokracie versus tyranie, Pragmatismus versus naivita, Migrační krize a závěrečný epilog. Moc se mi líbí, jak autor využil ukázky z knih a citáty různorodých osobností. Text to výborně doplňuje a podporuje myšlenky autora.Knihu Breviář pozitivní anarchie jsem si velmi pozorně pročetla. Je pravda, že ne se vším co je v ní napsáno souhlasím. Jistě bych s autorem o některých pasážích mohla diskutovat. Nicméně jsem nad jeho výroky přemýšlela a  v hlavě si zobrazovala argumenty, kterými bych mu jeho tvrzení mohla vyvrátit. Naopak, v některých otázkách s ním naprosto souhlasím. Nechci tady vypisovat v čem se shodneme a v čem ne. Jde mi spíš o to, aby lidé dokázali akceptovat i jiný názor a dokázali o něm mluvit a to bez hádek a křiku.

Na všech vysokých školách se žáci od prvních školních kroků učili umění diskuse. Na lekcích jim mistr přečetl text, pak ho rozebral, přednesl k němu námitky a způsob, jak námitky vyvrátit, a pak měli diskutovat žáci. I zkoušky se vedly formou diskuse, nikoli jen bezduchým memorováním faktů.
Moc se mi líbil exkurz do historie a přirovnání některých událostí z minulosti k dnešním situacím. Mnohým z čtenářům se naskytne nový pohled na pojmy jako demokracie, lidská práva, genderová studia atd. Občas je nutné podívat se na problémy i z jiného úhlu. Nejde o to, změnit svůj názor, ale možná dokážete víc pochopit své oponenty.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete pořídit ZDEOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…