Přeskočit na hlavní obsah

Ztracená - Adam Nevill


Autor: Adam Nevill
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 344


Díky této knize se ocitneme v roce 2053, kdy se díky změně klimatu mění celková atmosféra života na zemi. Počasí je nevyzpytatelné, stoupající moře zaplavuje čím dál více pevniny a lidé prchají.  Velká sucha ničí úrodu a na zemi je čím dál méně jídla. Všude plno uprchlíků a bezdomovců a aby toho nebylo málo, šíří se nemoci. Sotva se podaří potlačit jeden vir, najde se další. Lidé jsou zoufalí a tak není divu, že se daří různým gangům a zločincům. Policie a vojáci na všechno nestačí, začíná vláda silnějšího a bezpráví.

Svět otce - hlavního hrdiny - se změní, když se ztratí jeho malá dcera. Za svou chvilkovou nepozornost platí velmi krutou daň. Když zjistil, že mu oficiální instituce nepomohou, že ztracených dětí je tolik, že není v možnostech policie všechny najít, rozhodl se pátrat na vlastní pěst. V tu chvíli ale netušil, co všechno se může stát a proti komu stojí.

"V rode 2051, v roce, na který nikdy nezapomene, se místní policejní jednotka na ochranu dětí skládala ze dvou lidí. Jeden z nich se loni zabil. Sebevražda v depresivním stavu. Ten druhý člověk už nepracuje. Dělali, co mohli, ale znalosti o vyšetřování případů, a také o spoustě sexuálních delikventů, teď v téhle zemi nejsou valné. Jednotka má teď na plný úvazek jen jednoho zaměstnance. Věděl jsi to?  A sociální pracovníci se utápějí v záplavě nemocných, podvyživených a traumatizovaných dětí, které bydlí v přechodném ubytování a uprchlických osadách dole na pobřeží."


Na knize  mě velmi zaujala obálka, opravdu se povedlo veškerou ponurost a beznaděj, která v příběhu zaznívá, ztvárnit hned na obálce. Námět i jeho zpracování mě uchvátil. Lidem se hroutí jejich svět, vše se mění a zavedené pořádky, na které jsme zvyklí, nefungují. Vytvářejí se nové struktury, které vedou bezohlední lidé. Navrch má ten, kdo má peníze a moc.  Právo a pořádek neexistuje.

Hlavní hrdina, kterého po celou dobu nazýváme jako otce, se snaží vypátrat svou zmizelou dceru. Zpočátku se snaží pátrat oficiální cestou, ale když zjistí, jak policie funguje, vydá se po vlastní trati. Neštítí se ničeho, jen aby našel svou dceru. Je ochoten riskovat vše, pro její záchranu.

Postavy příběhu jsou jakoby odosobněné. Většinu knihy je autor nazývá pouze matka, otec a dcera. Až na konci se dozvíme jejich jména. Přesto je velmi jednoduché se do jejich pocitů vcítit. Samotný hlavní hrdina - otec - se v ději mění. Vidíme jak se z citlivého člověka, který miluje svou rodinu, mění na všehoschopné monstrum, poháněné strachem o svou dceru a ženu. Vedlejší postavy se většinou příběhem jen mihnou a proto si na ně čtenář nevytvoří takovou vazbu.


Děj knihy je velmi čtivý, takže není problém se s ním zžít. Najdete tu vše, katastrofické momenty, politickou situaci, popis organizace podsvětí, přírodní katastrofy, nemoci, to vše na pozadí osobní tragédie. Navíc i přes ponurost celé knihy, najdou se zde i humorné situace, které knihu trochu odlehčí. V textu je mnoho popisů, autor popisuje situaci, ve které se vše odehrává, okolnosti jednotlivých akcí, minulost otce. Přesto kniha neztrácí na čtenosti, těch 344 stránek vám uteče velmi rychle.

Rozhodně doporučuji se do knihy začíst a prožít si tuto situaci společně s otcem. Donutí nás to zamyslet se nad tím, jak by jsme podobnou událost dokázali řešit mi.

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Omega a

 knihkupectví Knihy Dobrovský

Knihu si můžete zakoupit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…