Přeskočit na hlavní obsah

Malé zázraky - Kateřina Dubská


Napsala: Kateřina Dubská
Nakladatelství: JOTA
Počet stran: 240

Když jsem zaslechla, že vyjde nová kniha Kateřiny Dubské, bylo jasné, že si knihu musím přečíst. Knihy této spisovatelky jsou plné kouzel, a to i přesto, že píše o všedním, každodenním životě. V anotaci knihy se píše, že malé zázraky se dějí pořád a každému z nás, jen je potřeba pořádně naslouchat svému srdci. Bohužel, v dnešní uspěchané době, si plno zázraků necháme proklouznout mezi prsty, aniž by jsme si jich všimly. Nedokážeme se zastavit a užít si obyčejné věci. 

Kniha Malé zázraky v sobě ukrývá dvanáct příběhů. Každý z nich vás vezme za srdce. Ukáže nám, že na každé maličkosti záleží a je jen na nás, jak se svým životem naložíme.

Tmou k ní připlují strachy jejího dětství, temné rohy hrozící neznámým, které se kolem ní s rachotem stahují, postupují nezadržitelně tmavým pokojem a připomínají hrob. Je tak tíživý a dusí každičký její vzdech, tlačí se jí do úst a nemilosrdně zavírá oči a tíha náhrobního kamene ji najednou přiklopí už teď. Celá vyděšená se prudce posadí, rukou roztřesenou tentokrát strachem rozsvítí i další světla v pokoji a všimne si svíčky v ozdobné míse. Škrtne sirkou a chvíli trvá, než se knot rozhoří. netroufá si znovu lehnout, jen sedí a pozoruje plamen, který se zmítá průvanem škvíry pod dveřmi a neutěsněným oknem.


Pokud si knihu Malé zázraky otevřete, ocitnete se ve světě plném kouzel. Můžete najít východisko i z bezvýchodné situace. Každý z nás řeší ve svém životě plno problémů. Trápí nás láska, zdraví, dluhy, osamělost, zrada, nebo neschopnost se rozhodnout. Někdy dokážeme problém vyřešit jednoduše, jindy nám to dá hodně přemáhání a třeba i změnu našich zažitých postojů a zvyků. Vždy však musíme věřit, že se dá vše vyřešit. Jen ta naděje nám dává v životě sílu a také přesvědčení, že zázraky se dějí i nám.

Kniha na mě velmi silně zapůsobila. Je napsána s citem a empatií ke všem postavám. Dokonale se sžijeme s těžkými situacemi jednotlivých postav a trápíme se spolu s nimi. Možná si někdo z nás představuje zázrak jako něco bombastického, něco co do základů změní celý život - miliónová výhra, nalezení naprosto dokonalého partnera, získání té nejlepší možné práce - bohužel zázraky ale většinou nejsou až tak bombastické a bezpracné. Každému z nich musíme alespoň trochu pomoci. Pokud chceme dobrou práci, musíme pro ní mít patřičné znalosti a dovednosti, pokud se chceme zbavit dluhů, musíme se trochu uskromnit a splácet, pokud chceme mít dokonalé partnerství, musíme na něm pracovat. Sečteno a podtrženo i zázrakům musíme malinko pomoci aby k nám mohli přijít.

Každý čtenář si v knize objeví příběh, který ho nejvíc zasáhne. Najde problém, který řeší i on sám a dostane alespoň malinkou naději, že i on svoje trable vyřeší. Nemusí se to povést vždy, ale i ta naděje je něco úžasného, i ona sama je malý zázrak. 

Kateřina Dubská umí pracovat se slovy, umí s nimi vytvářet příběhy, které žijí svým životem. Člověk nad nimi přemýšlí a dotváří si je. Příběhy jsou plné energie a emocí, které nás zasáhnou. Nejde o knihu, kterou by jste mohli brát jako odpočinkové čtení, alespoň pro mě byla plná inspirace k dalšímu přemýšlení a opravdu mě hluboce zasáhla. Některé příběhy se mi vryly do paměti a hned tak se z ní nedostanou. 

Já jsem knihu četla v období před Vánoci, je to období, které je plné malých zázraků, období kdy si více všímáme ostatních lidí kolem sebe a jejich přání. Kniha pro mě bude vždy s tímto obdobím spjatá.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství JOTA


Knihu si můžete pořídit ZDE


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…