Přeskočit na hlavní obsah

Ve službách mocných


Napsal: František Niedl
Nakladatelství: MOBA
Počet stran: 271

Kniha od Františka Niedla byla pro mě jasná volba. Četla jsem od něj titul Rytíři z Vřesova a tak jsem se moc těšila na shledání se známými postavami a jejich dalším dobrodružstvím. Historické příběhy jsou pro mě velkým lákadlem a možností podívat se zblízka na život lidí v jiné době. 

V knize se potkáme hlavně s Benešem z Vřesova a Wolframem Katzingerem z Olšové. Oba dva čeká velká změna v jejich životech a my ji prožíváme s nimi. Beneš se rozhodne odejít ze služby u svého lenního pána Petra z Rožmberka. Přes určité rozepře se Benešovi podaří zachovat si Rožmberkovu přízeň. Vrací se domů a snaží se obnovit vypálenou rodnou tvrz. 
Wolfram opouští řád johanitů. Je to pro něj velmi těžké, přece jenom v tomto řádu strávil řadu let a má v něm plno přátel, ale svého rozhodnutí nelituje. Zvažuje možnost vstoupit do služeb mladého krále Jana Lucemburského. Jak se mu dál povede? A co jeho rodná Olšová, jak poběží život na chudé tvrzi? 

Čeněk objevoval nový svět a byl jako u vytržení. Nejraději byl, když s ním mohla jít i Jolanka, ale to paní Jadwiga dovolila jen za předpokladu, že je doprovázela jejich služebná Hilda. Avšak někdy se jim podařilo Hildě ztratit a ona se to bála říct, protože by to od paní schytala. Pak spolu chodili ulicemi a drželi se za ruce. Dokonce dvakrát mezi nimi došlo v nějakém zastrčeném koutě k letmému polibku. Historické knihy jsou pro mě oknem do minulosti. Velmi ráda si představuji, jak lidé žili, co je trápilo a co jim naopak dělalo radost. Proto po nich tak často sahám. František Niedl dokáže svým postavám vdechnout život. Jeho knihy mají jasný děj, který je věrohodný a zábavný zároveň. Baví mě vyjíždět do bitek spolu s Wolframem, nebo budovat novou tvrz spolu s Benešem. Díky různým zápletkám poznáváme život šlechty i obyčejných lidí. 

"Není na tobě, abys určoval, co se bude dít. Dopustil ses jednoho z nejvážnějších zločinů, když jsi porušil svátost pohostinství.""Hrad je plný mých mužů. To si myslíš, že tě nechají jít? "
"Ovšem, protože ty jim to poručíš. V opačném případě zemřeš ty i tvoje dcera."
"A také ty."
"To je možné. ale až po tobě. Nezáleží mi na tom, kdy zemřu, záleží mi na tom jak. Já vždycky bojuji až do konce."

Hlavním hrdinou v tomto díle byl pro mě určitě Wolfram. Dokázal, že se nemusí schovávat za plášť řádu, ale umí vystupovat i sám za sebe. Ve složitých situacích se dokáže velmi rychle rozhodnout a udělá jen to, co sám považuje za správné. Má svou čest, která je pro něj důležitější než zlaťáky. To, že si vzal pod křídla Čeňka svědčí o jeho dobrém srdci. Beneš je tentokrát trochu odsunut na druhou kolej. Snaží se vybudovat svou novou, nezávislou existenci, kdy už nebude jen poddaný plnící příkazy, ale bude si žít po svém. Jak se mu to podaří a jak překoná všechny překážky snad poznáme v dalším díle. 

Kniha se mi velmi dobře četla. Plno dialogů přispívá k tomu, že ji máte přečtenou během chvilky. Je v ní vše, co mám ráda. Napětí, nebezpečí, boj za čest a právo. Potkáte tam plno historických postav, ale i míst, které opravdu můžete navštívit a porovnat. I tentokrát si nechal autor otevřená vrátka a plno nevyřešených linek na jejichž konec se budeme těšit. 

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete pořídit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…