Přeskočit na hlavní obsah

Dcera čarodějnice


Napsala: Paula Brackston
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 320

Kniha dcera čarodějnice mě upoutala hlavně svým názvem. Slibovala fantasy plnou kouzel a zaříkání. Proto jsem ji s velkou radosti otevřela a pustila jsem se do čtení. 

Bess Hawksmithová neměla lehký život, ale v době ve které žila, rok 1628, to nebyla žádná vyjimka. Tvrdá práce, nemoci, nedostatek peněz a nevědomost obyčejných lidí pohodlnému životu nepřispívali. Přesto byla Bess se svým životem více než spokojená. Měla milující matku, pracovitého otce, navíc ještě bratra a sestru. Bohužel mor si vybral svou daň. Najednou zůstaly s matkou sami. To, že Bess přežila, se stala záminkou. Její matku obvinili z čarodějnictví a obvinili ji po právu. Opravdu byla čarodějnicí a to samé chtěla pro svou dceru. Jmenuji se Elizabeth Jane Hawksmithová a mám tři sta osmdesát čtyři let. každé stěhování si žádá nový deník, a tak začíná tato Kniha stínů. 

Kniha slibuje velmi zajímavou zápletku. Odehrává se v několika časových pásmech. Pokaždé sledujeme osudy Bess Hawksmithová. Popisuje nám jak žila v jednotlivých stoletích. Snažila se vyvarovat kouzlům a magií. Zdálo se jí, že tím může uniknout svému pronásledovateli. Gideon ji pronásledoval celá staletí. Vždy, když si myslela, že mu unikla, si ji našel a snažil se jí získat. Bess se snažila být užitečná a své umění věnovat pomoci lidem. Znala bylinky, uměla vyrábět léky a své umění používala k pomoci druhých. Její velkou slabostí byla touha po lásce a společnosti dalšího člověka. To ji často přivádělo do nebezpečí. 


Kniha je rozdělená do čtyřech částí nazvaných stejně jako  pohanské svátky: Imbolg, Beltain, Litha a Samhaijn. Děj začíná v roce 2007, kdy si Bess začne budovat svou existenci ve vesnici Vrbové. Popisuje nám jak si upravuje dům na místo vhodné pro čarodějku. Nezapomíná na ochranu, na rituály k uctění přírodních bytostí. Začne budovat svou bylinkovou zahrádku a vyrábět své léky a olejíčky. Své výrobky prodává na trhu. K jejímu domu se připlete mladinká dívka Tegan. Bess v ní vycítí potenciál a pomalu ji začne zasvěcovat do svého umění. Konečně má někoho, kdo je jí blízký a s kým může otevřeně mluvit a sdílet s ním své pocity. Bohužel pokaždé, když pocítila k někomu blízkost objevil se Gideon. Bude tomu tak i tentokrát? Opět se mu podaří překazit Bess její plány? 

V každé části se dozvíme jiný příběh s života čarodějky. Nejprve nás odvede na počátek svého zasvěcení, kdy se stane čarodějkou, do roku 1627. V části nazvané Beltain se ocitneme v Londýně roku 1888. Je zde zmínka i Jacku Rozparovači. Bess nám v této části nabízí novou hypotézu o identitě známého vraha. V části Litha vypráví Bess o svém životě v roce 1917 a první světové válce. V nejkratší části Samhainu zůstaneme v roce 2007.

Vyvolávám živelné duše éteru, přízraku života,
aby nás ochraňoval a pomáhal nám s kouzly.
Ty, jenž vytrváváš a jsi všude, ve všech směrech,
v ohni a vodě a zemi a vzduchu. Provolávám ti slávu a vítám tě. 


Moc se mi líbili zejména části popisující osud Bess v průběhu staletí. Měla opravdu velmi zajímavý život. Hodně cestovala, žila svou prací a svým uměním. Bylo mi líto, jak moc osamělí život vedla a jak se musela pořád otáčet a bát se. Zápletka byla velmi zajímavá a místy napínavá,autorka s ní dokázala velmi zajímavě pracovat a zcele ji využít. Bohužel jsem se nedokázala ztotožnit s hlavní postavou. Tak jak to má u čarodějnic být, byla i Bess velmi silná, vyrovnaná a chytrá žena. Bohužel celý svůj život si s sebou nosí svůj smutek a samotu. Možná právě to mě od hlavní postavy drželo dál.

Knihu doporučuji každému, kdo má rád příběhy plné kouzel a magie. Nemusíte věřit všemu co se v knize píše, stačí si jen sednout a knihu si pořádně vychutnat. 

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství Omega a

 knihkupectví Knihy Dobrovský


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…