Přeskočit na hlavní obsah

Lara- Skutečný příběh...


Autor: Anna Pasternak
Nakladatelství: JOTA
Počet stránek: 384

Kdo jiný by mohl vědět více podrobností z života slavného spisovatele, než jeho příbuzní. Proto je zcela přirozené, že Anna Pasternakova píše o slavném členu své rodiny. Vše je díky tomu zobrazeno daleko citlivěji. Nespoléhá se pouze na konstatování holých faktů. Má přístup k rodinné korespondenci a fotografiím a tím je kniha opravdu plná autentických informací z života Borise Pasternaka.

Kniha Doktor Živago je velmi často zařazovaná do povinné četby. Proto ji většina z nás velmi dobře zná. Jsou knihy, které přečtete a velmi rychle na ně zapomenete a pak jsou tu ty, které vám do života zasáhnout. I po letech si dokážete vybavit pocity, které jste při jejím čtení zažívali. Doktor Živago je jedna z těch nezapomenutelných knih. Proto mě velmi zajímalo, jak kniha vznikla a jak žil její autor. Zajímalo mě, jaká byla ve skutečnosti žena, podle které Pasternak zobrazil Laru. 

Démon mě provází až k ránu,
splácím svůj pomýlený věk.
Srdce mi vysají, než vstanu,
upíři mrzkých vzpomínek
na čas, kdy pro posedlou pannu
ulice byla útulek
a náruč mužů byla lék.


Životopisy slavných osobností jsou pro mě velmi lákavé. Jak se jejich osud odvíjel, jak se stalo, že zrovna oni byli tak vyjimeční. Kniha Lara - skutečný příběh, který inspiroval román Doktor Živago je takový životopis slavného spisovatele Borise Pasternaka. Důležitá úloha jeho milenky Olgy Ivinské je tady velmi dobře předestřeno. Přesto, že si ji Pasternak nikdy nevzal, je zřejmé, že v jeho životě hrála velmi významnou roli. Bez její lásky a podpory by možná slavné dílo nikdy nevzniklo.

Olga za svou lásku zaplatila dost vysokou cenu. Vždy byla až ta druhá, ta která se musela spokojit jen s rolí milenky. Její láska byla tak silná, že vydržela osočování, vězení, výslechy, pracovní tábory. Za svou lásku bojovala proti všem. Kniha je plná citátů z knihy Doktor Živago, ale jsou zde i citace z Pasternakových básní, dopisů a dalších písemností. Pomocí nich ukazuje určitou shodu s tím, co spisovatel zažíval a co nechal prožít i své literární hrdiny. Zažíváme autentické pocity lásky i odloučení, štěstí i zklamání a to vše zapsal do svého díla. Možná proto je tak vyjímečné a i po letech nezapomenutelné. 
Anně Pasternakové se povedlo velmi živě vykreslit osudy Borise Pasternaka a jeho velké lásky Olgy Ivinské. jejich láska byla velmi silná a dokázala přežit plno překážek. Mohlo by se zdát, že všechny výhody z jejich vztahu získal Pasternak a sám nehodlal obětovat nic, ale jeho láska byla pro Olgu velmi důležitá. 

Drží mne jako šelmu v kleci.Jsou místa, kde se lidé těší svobodě a světlu,ale já slyším jen vytí smečky,a nevidím cesty ven.Kolem mne tmavý les, břeh jezera pokácená jedle,kam se hnu, něco mi stojí v cestě.Ale budiž. Už mi na tom nesejde.Jak vůbec mohu něco takového psát- já ničema a zlosyn,jenž rozplakal svět nad krásou rodné země?

Kromě ústrků, kteří Pasternak zažíval v oblasti lásky, musel se smířit i s režimem a omezeními, které do země přinášel. Přesto nehodlal svou milovanou zem opustit a za všech okolností byl rozhodnout zůstat ve své vlasti. Už při tvorbě knihy Doktor Živago věděl, že bude velmi těžké knihu vydat. Olga byla kvůli tomu uvězněná a prožila si své peklo na zemi v pracovním táboře, ale ani poté Boris nepřestal a pokračoval v psaní. Měl problém získat práci a uživit svou i Olginu rodinu. Velmi riskoval aby se jeho kniha dostala k čtenářům. Když za ni dostal Nobelovu cenu - byl donucen ji odmítnout.

Anna Pasternaková porovnává život Doktora Živaga a jeho autora Borise Paternaka. Je až s podivem, kolik paralel se tam dá najít. Boris Pasternak je zde představen jako muž plný rozporů. Muž který se nedokáže rozhodnout, který nepřemýšlí nad následky svých činů, muž který se nebojí bojovat za svou věc proti režimu. V osobním životě nedokázal prosadit svou vůli v protikladu s tím byl velmi odvážný jako autor, který se dokázal vzepřít. 

Kniha mě donutila znovu vzít do ruky Doktora Živaga a opět se do něj začíst. Tentokrát už ale budu vidět v Živagovi Pasternaka a v Laře Olgu. Myslím si, že si čtení daleko víc užiji.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství JOTA


Knihu si můžete pořídit ZDE

Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…