Přeskočit na hlavní obsah

Příběh staré šperkovnice


Marie Macková
Nakladatelství MOBA ( Moravská bastei)
Počet stran 288


Marie Macková pro mě byla úplně neznámá spisovatelka. Ráda jsem po její knize sáhla, a to zejména proto, že jde o historickou detektivku. Tento žánr mám moc ráda. Zábavnou formou se dozvídáme plno zajímavostí z historie.

Autorka nás zavede do města Králíky, které je poutním místem nedaleko hranic. V období vlády Františka Josefa I, to bylo místo, kde se pohybovali nejen poutníci, ale i pašeráci. Pašování bylo v té době běžné a velmi časté. Proto se v příběhu objevují nejen policisté, ale i finanční stráž. Komisař finanční stráže Eduard Plischek, je zavolán k neobvyklému nálezu. Při rekonstrukci starého kláštera se zbortí jedna ze zdí. V její dutině je nalezen malý poklad. Jde o truhličku plnou šperků. Pro komisaře finanční stráže začíná zdlouhavé hledání původního majitele šperků. Zdá se to jako celkem nudný úkol, ale díky vysloužilému vojákovi Mourkovi se najde první důležitá stopa. Jenže poklad je prý stižen zvláštní kletbou. Lidé, kteří se s ním dostanou do styku, za záhadných okolností umírají. 

Vždycky, když se objevil nějaký šperk na Mariině vozíku, zakrátko někdo u pluku umřel. lépe řečeno sešel ze světa smrtí, která i na válečném tažení vypadala neobvykle. Nikdo se tím nikdy nezabýval, ve válce se dějí věci..... Neapolitáni sice neuměli svést bitvu, ale zato uměli útočit ze zálohy i na útěku. Takže se leccos nezdálo zvláštní.

Kniha nám ukazuje obraz doby. Při vyšetřování původu šperků máme čas poznat i běžný život příslušníků finanční stráže. Prostřednictvím vzpomínek se podíváme i na tažení rakouských vojsk do Neapolska. Dozvíme se tak něco málo ze života vojáků při tažení.

Samotný příběh, který se točí kolem záhady nalezeného pokladu, je dobře promyšlený. Obsahuje několik zvratů, které překvapí. Díky tomu se při čtení nenudíme. V knize najdete napětí, překvapení, ale i lásku, která musí čelit problémům. Líbilo se mi jak byly jednotlivé příběhy propletená a jak dobře se doplňovaly. Hlavní postavou je Eduard Plischek, který své muže vede velmi přísně, ale spravedlivě. Ukázal, že dokáže myslet dopředu a má smysl pro pátrání. Možná by se dalo říct, že je ho  pro finanční stráž škoda, dokázal vyřešit i vraždu. Při vyšetřování se spoléhal hlavně na důkazy a neřídil se pouze osobními sympatiemi. Z dalších postav se mi líbil veterán Wenzel Mourek, který rád přispěl svými informacemi k vypátrání majitelky šperků. Jde o muže, který má vštípený cit pro povinnost a spravedlnost. Dokáže vyprávět velmi zajímavé příběhy a snaží se pomáhat, tam kde je to zapotřebí. Důležité jsou v příběhu i ženy. Autorka je obdařila inteligencí a samostatností. Zdatné obchodnice Rosa Bauerová a Magda Stolzová měly v knize asi největší prostor.

Díky tomu, že se děj odehrává v příhraničí, máme do příběhu zapletené hned dva případy. Hledáme nejen majitele pokladu, ale i pašeráky, kteří mohou být zapletení do zmizení šperků. Vyšetřování je tím zajímavější a má i podtón nebezpečí. Možná mě na knize mrzí konec, kdy se nedočkáme klasického - všechno nakonec dobře dopadne. 

Knihu doporučuji jako lehkou četbu na nedělní podvečer.

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství MOBA

Knihu si můžete pořídit ZDE
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…