Přeskočit na hlavní obsah

Lahodně s Ellou a přáteli


Autorka: Ella Woodward
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 288

Musím se přiznat, že kuchařky nejsou mojí oblíbenou literaturou. Nejraději vařím od oka bez používání odměrek a vah. Ráda experimentuji s různými druhy koření - výsledky jsou někdy velmi překvapující.

Série kuchařek s Ellou jsem přesto zaznamenala i já. Mluvilo se o ni v práci, a tak jsem využila příležitost a rozhodla se alespoň některé z jejich receptů vyzkoušet.Všichni si chválí nové chutné a hlavně zdravé recepty. Ella se snaží dodržovat zásady zdravé výživy -  což koresponduje s podtitulem knihy - Zdravé recepty pro nezapomenutelné společné chvíle. Pokrmy z její kuchařky jsou jednoduché a hlavně chutné. Když tohle slyšíte, musíte se zaradovat. Není nic lepšího než doma podávat opravdu zdravé a  navíc chutné jídlo.


Kuchařka je rozdělená na jednotlivé sekce podle příležitosti, ke kterým se jídlo podává. Rána, Lehké a snadné, Hostiny, Přílohy, Večírky a Dezerty. Tohle rozdělení je velmi praktické. Najdete si příležitost, ke které potřebujete uvařit a vyberete vhodnou kapitolu. Je lepší si dopředu nakoupit suroviny. Občas jsem měla problém najít, to co zrovna do receptu potřebuji. Ella používá pro nás vcelku nezvyklé přísady. Tahiny, kokosový jogurt, batáty atd, nejsou zrovna suroviny, které mám doma pořád k dispozici. Některé chutě byli pro nás překvapivé, ale byla to příjemná změna. Já jsem navíc alergik a držím bezlepkovou dietu. V této kuchařce jsem nemusela v receptech skoro nic měnit, což beru jako velké plus, stejně tak je tam většinou použité kokosové nebo mandlové mléko. Proto můžu doporučit i lidem, kteří nemohou laktózu.

Vyzkoušela jsem několik receptů, ale největší úspěch jsem měla se sladkostmi na snídani a s dezerty. 
Moc nám chutnali SNÍDAŇOVÉ TYČINKY S MEDEM A CITRONEM. Je to velmi jednoduchý recept, který jsem měla hotový za chvilku. Často řeším, co si brát do práce na svačinu - tyhle tyčinky jsou skvělé. Jen jsem vyměnila klasické ovesné vločky za ty bezlepkové, jinak jsem nic neměnila.


Rozhodně je budu dělat pravidelně. Na přípravu je potřeba: 
1 polévkovou lžíci kokosového oleje
3 polévkové lžíce tekutého medu
šťáva a na jemno nastrouhaná kůra z jednoho citrónu
1 polévková lžíce tahini
dýňová semínka
6 datlí
ovesné vločky 
2 lžíce chia semínek
špetka soli

V pánvi rozpustíme olej, přidáme med, citrónovou šťávu a tahini. Dýňová semínka rozsekáme na hrubo a dáme do mísy, přidáme rozmixované datle, přidáme ovesné vločky, chia semínka, sůl, kůru z citrónu a vše z pánve. Pořádně zamícháme a vysypeme na plech vyložený s pečícím papírem. Plech dáme na dvě hodiny do ledničky. Když směs ztuhne, rozkrájíme na tyčinky. 

Další recept, který jsem zkoušela jsou TORTILLY NA QUESADILLY. Dělají se v troubě z pohankové mouky a polenty. Takže jsou bezlepkové a navíc moc dobré. Jako náplň si můžete připravit takřka cokoli, od zeleniny, přes maso, až po pečené černé fazole s pikantní salsou. I na náplň Ella pamatovala a pár jich v kuchařce taky představila.

Moc nám chutnala i NA PÁNVI PEČENÁ JABLKA S KARDAMOMEM A MEDEM. Udělala jsem si je i na svačinu do práce. Přidala jsem opět bezlepkové ovesné vločky, ráno přidám jogurt a budu mít dokonalý oběd. 


Kuchařku doporučuji všem, kdo chce jíst chutně a navíc zdravě. Je dobré občas vyzkoušet nové chutě a kombinace. Pokud chcete udělat doma radost něčím originálním, najdete v knize Lahodně s Ellou a přáteli mnoho inspirace. 

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Omega a

 knihkupectví Knihy DobrovskýOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…