Přeskočit na hlavní obsah

Lord John a důvěrná záležitostNapsala: Diana Gabaldon
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 240

Diana Gabaldon - se jménem této americké spisovatelky je spjata zejména série Cizinka. Už méně jsou známé její další knihy. Právě proto, že se mi její díla dobře četla, neváhala jsem a sáhla jsem po další její knize Lord John a důvěrná záležitost. Do rukou se mi tak dostal opět historický román, tentokrát navíc s detektivní zápletkou. Stejně jako v Cizince se ocitáme v druhé polovině 18.století. Hlavním hrdinou je tentokrát Lord John Grey, major armády Jeho Veličenstva. Při své pravidelném pobytu v klubu odhalí tajemství snoubence své sestřenice Josepha Trevelyana. Musí rychle zabránit svatbě, ale jak to udělat? Zrušení svatby nesmí vyvolat skandál, to by poškodilo jeho příbuznou. A aby toho nebylo málo, dostane Lord John úkol vyšetřit okolnosti vraždy příslušníka jeho jednotky.

"Tažení na Skotskou vysočinu, na Culloden, bylo jeho první a viděl během něj takové věci, které by ho přiměly se stydět, že je vojákem, kdyby byl tehdy v takovém rozpoložení, aby je dokázal vnímat.Ve skutečnosti byl šokem ochromený a ve chvíli, kdy uviděl skutečnou bitevní akci, byl už ve Francii a bojoval proti čestnému nepříteli, ne ženám a dětem poraženého soka.
Culloden byl svým způsobem jeho první bitva - i když tam žádnou akci neviděl, a to díky skrupulím svého staršího bratra, který ho s sebou vzal, aby ochutnal vojenský život, ale kategoricky ho odmítl nechat bojovat."


Jde o knihu, která prakticky na sérii Cizinky navazuje. Lord John Grey si občas vzpomene na bitvu u Cullodenu, nebo na Jamieho. To je ale jediné propojení - občasná vzpomínka. Jde o trochu jiný příběh. Co je stejné je záliba autorky v rozvláčném výkladu. To, co se mi v Cizince tak líbilo, jsem tady pouze trpně snášela. Tím, že se jedná o detektivku bych asi uvítala trochu rychlejší spád a více akce. Navíc hlavní hrdina mi nebyl vůbec sympatický. Nedokázala jsem si k němu najít cestu. Jeho vnitřní monology a úvahy nám o něm prozradí mnoho. Pořád musí skrývat své pravé já před puritánskou společností své doby. Přetvářka a faleš je jeho každodenní náplní a možná právě to, mě odrazovalo. Snaží se být čestný a jednat spravedlivě, ale vzhledem k možnosti odhalení vlastního tajemství musí být velmi opatrný. Jinak je Lord John velmi inteligentní, vzdělaný muž s pokrokovými názory. Přesto je ale vázaný konvencemi a obavou před skandálem.
Z postav mi byl velmi sympatický mladý Tom Byrd. Na svůj věk velmi odvážný mladík, který má všech pět pohromadě. Velmi dobře doplňoval svého pána a připravil nám v knize pár veselých okamžiků. I ostatní postavy byly dobře propracované. Rozhodně by si zasloužily pozornost i v dalších dílech série o Lordu Johnovi. 

Co se týče děje - máme zde souběžně dvě zápletky. Sledujeme indície spolu s hlavním hrdinou a občas nelogicky dostáváme výsledek. Přiznám se, že jsem vůbec netušila jak to všechno dopadne, ale ani jsem se nějak nesnažila přijít záhadě na kloub. Napětí před odhalením se tentokrát u mě nedostavilo. Nevím jestli to bylo únavou dlouhými popisy a odbočkami v textu, nebo slabou zápletkou. Víc mě zajímal příběh Toma a jeho bratra než odhalení tajemství Josepha Trevelyana. Co bych měla vyzvednout je dokonalé vykreslení atmosféry doby. Velmi dobře si díky popisům můžeme představit život v tehdejším městě, tady se nám představí zejména Londýn. Poznáme život privilegované šlechty, ale díky vyšetřování nahlédneme i do každodenních starostí obyčejných lidí. Nakoukneme i do nevěstinců, nebo domů dámiček. Vše se dobře propojuje v podobě Lorda Johna, který mezi těmito světy plynule přechází.

Diana Gabaldon v popisu osudů Lorda Johna pokračuje. Vznikla s toho celá série knih např. Lord John a ztracený deník, nebo Lord John a Ďáblovy ruce. Já knihu doporučuji i přesto, že série Cizinka pro mě byla daleko lépe promyšlená a ucelená. Jde o výbornou jednohubku, která vám dokonale zprostředkuje atmosféru doby. 

Za knihu k recenzi děkuji nakladatelství Omega a

 knihkupectví Knihy DobrovskýOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…