Přeskočit na hlavní obsah

Vadná


Napsala: Cecelia Ahern
Nakladatelství: Omega
Počet stran: 336

Představte si, že máte vše co si můžete přát. Skvělé rodiče, postavení, dobré známky, přátele a navíc kluka, který je nejen krásný, ale i chytrý. Všechny plány, které jste si vysnil vám vychází. Je to prostě dokonalý život. Pak nastane okamžik, trvá jen pár minut, a přitom má moc zničit úplně vše co jste doposud dosáhl. Jenže, pokud by se Celestine zachovala jinak, už by se nemohla sama sobě podívat do očí.  Proto se rozhodne porušit pravidla. Do toho osudového okamžiku o pravidlech nepochybovala. Brala je taková jaká jsou, ani by ji nenapadlo se proti nim bouřit, a přece to udělá. Pod tíhou okamžiku se vystaví nebezpečí potrestání. Mohla by být označena za VADNOU, mohla by přít o svůj dokonalý život o všechny privilegia, které má díky tomu, že je dokonalá. 

VADNÝ: mající vadu, nedokonalý, chybný, defektní, poškozený, zdeformovaný, nezdařilý, neúplný, porušený, nesprávný. (O člověku) mající charakterové nedostatky.

Kniha má celkem nezajímavou obálku. Vůbec mi nekoresponduje s úžasným příběhem, který se v ní skrývá. Možná proto nezískala takovou pozornost, jakou by si ve skutečnosti zasloužila. 

Celestine a její rodina se řadí mezi elitu společnosti. její matka je známá modelka, otec pracuje v televizi. Sama Celestine je dokonalá ve všem co dělá. Ve škole je vzorná, poslouchá pravidla, dělá vše, co se od ní čeká. Její přítel Art je taky dokonalý, krásný, chytrý a jeho otec je soudce Creavan- prakticky nejmocnější muž společnosti.Jeden den, který má moc změnit celý život. Jeden čin, který je pro někoho činem soucitu, pro jiné důkaz VADY. A být VADNÝM se v této společnosti neodpouští. Každý, koho soud prohlásí za VADNÉHO, dostane svůj cejch. Nesmí jíst běžné jídlo, nesmí využívat žádný luxus, musí se držet zpátky a nesmí očekávat pomoc. Trest za svou VADU si ponese po celý život. 

Jakmile se v autobuse uvelebíme na svých obvyklých sedadlech, zaměřím se na vadnou paní před námi, na sedadle vyhrazeném pro vadné. V autobuse jsou taková sedadla dvě, protože předpisy stanoví, že se nikdy nesmí ocitnout tři nebo více vadných pohromadě. Tohle opatření má zabránit nepokojům, jaké propukly, když byly tresty pro vadné zavedeny. Vůbec poprvé jsem se však zamyslela nad tím, proč jednoduše nemohli jednoduše přidat další dvojici takových sedadel do zadní části autobusu, nebo prostě někam jinam.Zkrátka oddělit místa pro vadné obyčejnými sedadly. 

Kniha je napsaná velmi čtivě. Doslova ji zhltnete. Její hlavní předností je, že si do příběhu hlavní hrdinky dokážete promítnout sebe a situace, které ve svém životě zažíváte. Je to kniha, která vás donutí přemýšlet jaké předsudky jsou v naší společnosti a jak moc jsem těmito předsudky zasažena.

Kniha má spád, zápletka je dobře postavená, aby měl děj možnost pořád někam gradovat. Některé komentáře hlavní hrdinky a její prohlášení jsou dokonale jednoduchá a přitom úderná. V knize můžete najít plno paralel s naším životem. Soudce, který má moc nad životy lidí si dělá co chce a není jednoduché odhalit ho. Bezmoc, pokud se člověk dostane do kolotoče událostí.

 Můj život se točí kolem definic, logiky, černé a bílé. To si dobře zapamatujte.

Z postav je nejlépe vykreslená Celestine. V průběhu děje se mění z naivní dívky, která se o politiku nezajímá, na někoho, kdo začíná přemýšlet o tom, co se kolem něj děje. Mění se i její osobnost a ona velmi rychle dospívá. Stává se symbolem odporu proti režimu, sama o to ale nestojí. Většina věcí se děje jakoby bez jejího přičinění a ona má jen malou možnost události ovlivnit. Rozporuplná postava pro mě byl Art. Vůbec nevím co si o něm mám myslet. Postaví se nakonec na stranu Celestine, nebo se přikloní ke svému otci? 

Kniha je prvním dílem a já se moc těším na pokračování. Jsem zvědavá, jak vše dopadne s naší hrdinkou. Styl psaní autorky mě velmi oslovil, proto si určitě vyhledám i její další knihy.

Za knihu k recenzi moc děkuji nakladatelství Omega a

 knihkupectví Knihy DobrovskýOkomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…