Přeskočit na hlavní obsah

Měj mě rád/a


Napsala: Markéta Hejkalová
Nakladatelství: Hejkal
Počet stran: 376

Když jsem dostala možnost recenzovat novou knihu Markéty Hejkalové - neváhala jsem. Její knihy dokáži velmi citlivě popisovat mezilidské vztahy na pozadí doby. Už název novinky - Měj mě rád/a, dává tušit, že i tentokrát budou lidské vztahy to nejdůležitější. 

Kniha na úvod popisuje idylický obrázek venkova. Rodiče si povídají, zatím co si děti hrají. Vše je zalité sluncem a pohodou. Ocitáme se v roce 1902 a právě tady náš příběh začíná. Děti rostou, dospívají, hledají si svou vlastní cestu životem. Najdou si partnery a mají svoje vlastní děti. Každý má svoje trápení, které někdy může být způsobeno dobou, ve které žije. Mají ale i své radosti. My je s povzdálí pozorujeme. Sledujeme jejich rozhodnutí a poznáváme, jaké mají důsledky pro jejich další život. Jednotlivé příběhy se prolínají. 

V knize poznáváme historické události, i známé osobnosti. Na jednotlivých osudech sledujeme , jak doba ve které žijeme, může ovlivnit lidské osudy. Lidé se snaží přežít a ne vždy to jde bez ztráty hrdosti a cti. Někteří se přizpůsobí době až přespříliš, jiní se odmítnou ohnout a tak jsou zlomeni. Kniha nám ukazuje, že ne vše je jen černobílé. Poznáváme, že hrdinství je volbou jednotlivců, ale také je záležitosti úhlu pohledu. Každý z nás se musíme učit žít s vlastní svědomím.
Sledujeme osudy několika rozvětvených rodin.V textu hodně putujeme dobou, ale i postavami. Čtenář musí dávat pozor, aby se v záplavě hrdinů neztratil. Navíc děti dospívají a mají svoje děti a tím postav pořád přibývá a text je náročnější. Aby toho nebylo málo, příběh se odehrává v několika státech a tak máme možnost sledovat historii komplexněji z více pohledů.

Jde o poutavý text, který se mi velmi dobře četl. Líbilo se mi střídání postav i míst, kde se příběh odehrával. Bavilo mě chvíli pozorovat osudy dětské spisovatelky a pak se podívat na život manželky Reindharda Heidricha. To ovšem nebyly jediné reálné postavy v knize. I historické události, které Markéta Hejkalová popisuje jsou skutečné. Naší hrdinové řeší závažné problémy. Některé z nich nás trápí dodnes a jsou tak pro nás velmi aktuální. Totalita, úplatky, migrace ... Je toho opravdu mnoho, co se dá v románu Mějmě rád/a najít. Tím, že se děj odehrává od roku 1902 až po současný rok 2017 jde o široké spektrum. Naštěstí si s tím autorka poradila velmi citlivě a hlavně čtivě. Každý si v knize najde svůj oblíbený příběh a to co ho nejvíc zaujme.


Za knihu k recenzi moc děkuji autorce. 


Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Moudra z knih 2017

V roce 2015 jsem se zapojila do projektu MOUDRAZKNIH.  Projekt nás neskutečně bavil. Všude jsme ukrývali lístečky s pečlivě vybranými úryvky z knih. Někdy jsme měli štěstí a mohli jsme pozorovat lidi, kteří je najdou a jejich reakce. Proto jsem se rozhodla projekt opět rozjet. Pokud máte rádi knihy, možná se vám některé věty  zažerou pod kůži. Já si je zapisuji do sešitu, který mám speciálně na citáty. Občas se mi hodí, když píšu věnování do darované knihy, nebo posílám dopis a chci přidat vhodný citát. Teď jsem našla nové využití. Moudra z knih. Pokud se vám stane, že narazíte na nějaký citát, který se vám z nějakého důvodu líbí, dáte si tu práci a napíšete ho na kousek papíru. Jestli použijete počítač a text vytisknete, nebo ho napíšete ručně je už zcela na každém z vás. Hlavní je citát převést do papírové podoby a předat ho dál. Můžete ho nechat na lavičce v parku, v nákupním košíku, dát ho do náhodně vybrané schránky, vše je jen na vás. Jde o to se podělit o kousek knihy, nebo myš…

Soutěž

Tento můj blog už je tady dva roky. Za tu dobu jsem se díky němu podívala na spoustu zajímavých míst, zjistila plno užitečných informací a seznámila se se spoustou inteligentních a nápaditých lidí. Díky těmto stránkám se doslova změnil můj život.

Protože nedávno na počítadle naskočilo 100 000 shlédnutí, dám do soutěže rovnou tři knihy  - jde o takovou malou odměnu pro mé čtenáře. Takže mohou vyhrát rovnou tři z vás.

A o které knihy co se tedy hraje?

První knihou v soutěži je Sběratel mušlí - od Anthony Doerr. Jde o knihu povídek, které vás chytnou za srdce. Rozhodně nejde o titul, na který rychle zapomenete. Jednotlivé osudy si budete přehrávat v hlavě i dlouho po přečtení. Recenzi na knihu si můžete přečíst ZDE


Druhá kniha, kterou můžete vyhrát je Zázrak v plechovce, napsal C.D. Payne. Jde o knihu plnou vtipu a zábavy. Rozhodně se s ní nudit nebudete. Recenzi na ni najdete ZDE

Poslední - třetí knihou je Ryba jménem Ian od Bradley Somer. Kniha zachycuje okamžiky života lidí, kteří bydlí…