Přeskočit na hlavní obsah

Schindlerův seznamTak hotovo a dočteno.


Schindlerův seznam
Přidat popisek

Tuhle knihu jsem četla trochu déle, než je u mě obvyklé. Navíc jsem se snažila si něco dohledat na internetu.


Autor : Thomas Michael Keneally
se narodil v roce 1935 v Austrálii, takže válku jako takovu  zná spíše z vyprávění a na tom postavil i tuto knihu. 
Na základní škole jsme povinně shlédli film, který byl natočen podle knihy. Tenkrát se mi moc líbil. Teď už jsem ke knize přistupovala mnohem kritičtěji. V průběhu četby jsem se snažila trochu si ověřovat data a situace. Taky od těch dob mám víc znalostí této problematiky - i když rozhodně nejsem žádný expert. 

Kniha byla vydána v roce 1982. Četla jsem reakce lidí na knížku a vesměs byly velmi pozitivní, nejen ke knize, ale i k panu Schindlerovi. 

Kniha nás vrací do období 2.světové války, do doby plné hrůz, kdy se lidé snažili přežít i za cenu ztráty své lidskosti. V té době se přesto našlo pár jedinců, kteří se vzepřeli a i za cenu velkého rizika se snažili pomoci druhým. Moc se mi líbil citát " kdo zachrání jediný život, jako by zachránil celý svět".  
Oskar Schindler, milovní večírků, luxusu, pití a žen, se při setkání s krutostí rozhodne pomoci. Nerozmýšlí se, vrhá se po hlavě do záchrany svých židů. Bere na sebe riziko a za přispění svých úplatných přátel z řad velitelů SS, se snaží zajistit přežít alespoň hrstce (cca 1200) židovským zaměstnancům. Je několikrát zatčen, podstoupí řadu výslechů, ale nevzdá se. Svým židům pomáhá nejen zvýšeným přísunem jídla, ale i psychickou podporou. Podle knihy je Oskar Schindler hrdina.
Autor se snaží vykreslit Oskara Schindlera i s jeho slabinami. Vždy však zdůrazňuje, že přesto, že Oskar nevedl vzorný život a vždy měl několik paralelních vztahů, žádná z jeho žen si nikdy nestěžovala. Takže vlastně nikomu neublížil. Až se tomu nechce věřit, že by všechny jeho ženy byly se situací smířené. Holdoval večírkům a alkoholu. Měl rád luxus a taky si ho dopřával.  
 Nebyl žádný anděl, ale člověk se spoustou špatných vlastností, které se vlastně dají odpustit.

Člověk se v souvislosti s četbou knihy zamýšlí nad tím, jak by se zachoval on sám, na místě jednotlivých postav. Jsou tu popsány osudy židů, obyčejných lidí i velitelů koncentračních táborů. 

Kniha se dobře čte. Líbí se mi, že autor se zaměřil na osudy jednotlivých lidí a ty se táhnou celou knihou. Zajímal ho i poválečný osud jednotlivých postav. Tak jako byli židé za války závislí na Oskaru Schindlerovi, stal se on po válce v podstatě závislí na nich.

Snažila jsem se dohledat více informací o knize a její věrohodnosti. Mám rozporuplné pocity. Jsou určité náznaky, že to celé nebylo úplně tak jak to stojí v knize. Židé potřebovali někoho ke komu se mohli upínat jako je svému zachránci a Oskar Schindler toho využil. Já určitě nerozhodnu na čí straně je pravda a ani to není mým cílem. 

Jedná o knihu, která se dobře čte, přináší zamyšlení nad tím, co všechno dokáže člověk udělat jinému člověku. Doporučuji určitě k četbě, už jen proto, abychom si uvědomili, co se stalo a čeho jsou lidé schopni.
Okomentovat

Populární příspěvky z tohoto blogu

Jak si žiju - narozeniny

Já nevím jek to máte vy, ale když jsou v rodině narozeniny, nezavládne poklidná a slavnostní nálada, ale spíš shon a zmatek. A přesně tak to dnes vypadá u nás. Moje milovaná a jediná dcera slaví dnes své narozeniny. Oficiálně je máš až za dva dny, ale aby mohla přijít na oslavu její nejlepší kamarádka, museli jsme termín trošku opravit. 


Co to znamená pro maminku? Vymyslet občerstvení, nakoupit - (to byl docela problém bez auta, tahala jsem tři velikánské tašky v pátek z práce a ještě jednu obří dnes ráno, prostě ze mě bude Rambo a svaly se mi nevejdou pod tričko), taky se musí uklidit a Klárka usoudila že i vyzdobit. Bohužel na výzdobu si vzpomněla až v pátek v osm hodin večer, když jsem přišla z práce, a to už jsem odmítla. Mohla si výzdobu vyrobit sama, ale to se jí už moc nechtělo. 
Ráno jsem vstávala jako první. Přestože je sobota byla jsem vzhůru už v šest. Hrůza. Musela jsem stihnout upéct dva dorty. Původně měl být dort jen jeden, ale mělo přijít pět holek a ještě aby jsme měl…

Soutěž

A mám tu slibovanou soutěž.

Díky mé spolupráci se spisovatelkou Petrou Nachtmanovou, jsem získala dvě knihy pro své čtenáře. Jedná se o knihy Hodinová manželka Eva a Svůdkyně s modrým nebem nad hlavou. Obě knihy jsou s věnováním přímo od autorky.


Mohou tedy vyhrát dva mí pravidelní čtenáři. A jaké jsou podmínky pro výhru? 
1) Sledovat můj blog.  2) Napsat do komentářů svojí emailovou adresu, na kterou vás mohu kontaktovat v případě výhry. 3) Můžete mi dát odkaz na svůj blog, abych se mohla podívat a třeba inspirovat. :-) 4) Odpovědět na otázku : Dáváte přednost českým nebo zahraničním spisovatelům a proč.  5) Budu ráda, pokud napíšete svého oblíbeného českého spisovatele - pro inspiraci.  6) Napište, které knize byste dali přednost. 
Soutěž vyhodnotím 15.10.2016

Padesát minut -recenze

Napsal: Robert M. Lindner Počet stran: 288 Nakladatelství: Portál
Knihy nakladatelství Portál mám moc ráda, mají zvláštní náboj. Proto jsem s radostí sáhla po nové knize a pustila se do ní. 
Robert Lindner byl známý psychoterapeut a psychoanalytik. Napsal knihu, ve které se nám snaží přiblížit svou práci. Představí nám pět svých případů, které ho něčím zaujaly. Nejen, že zjistíme něco o osobnostech, které vyšetřuje, podíváme se na jejich minulost, která je většinou příčinou jejich problémů. Zjistíme, jak důležitá je v jeho práci intuice, kdy se musí terapeut, často během okamžiku, rozhodnout jak se zachovat, aby pomohl svému pacientovi. Provede nás cestami svých úvah, vysvětlí nám svůj výběr terapie. Nebojí se odhalit i pochybnosti a nejistotu, které ho občas přepadají. Vždy je pro něj na prvním  místě pacient a jeho dobro. 
Vzhledem k těmto predisponujícím a přitěžujícím faktorům nepovažuji za nijak zvlášť překvapivé, že moje účast na Kirkově psychóze poněkud narušila onu duševní rov…